Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bezzałogowy pojazd THeMIS zaprezentowany przedstawicielom włoskich wojsk lądowych

Bezzałogowy pojazd lądowy THeMIS został zaprezentowany przedstawicielom Esercito Italiano. Fot. Milrem Robotics.

3 listopada estońska firma Milrem Robotics poinformowała, że będący dziełem jej inżynierów bezzałogowy pojazd gąsienicowy THeMIS został zaprezentowany przedstawicielom Wojskom Lądowych Sił Zbrojnych Włoch.

Był to egzemplarz o rozszerzonych możliwościach, dzięki rozbudowaniu o system MIFIK (Milrem’s Intelligent Functions Integration Kit, pol. zestaw integracyjny funkcji sztucznej inteligencji Milrema). Oferuje on funkcje autonomiczne, jak samodzielna nawigacja wg zadanych lub poznanych punktów orientacyjnych czy tryb „podążaj za mną”. MIFIK jest wprawdzie prezentowany razem z THeMIS-em, ale można go zastosować także do ulepszenia innych bezzałogowych pojazdów lądowych o zbliżonych możliwościach.

Równolegle z pokazem na żywo firma Milrem Robotics uruchomiła program IS-IA2 (Intelligent Systems Implementation Analysis and Assessment, pol. program analizy i oceny wdrażania inteligentnych systemów), który ma pomóc użytkownikom we wdrażaniu inteligentnych systemów bezzałogowych. IS-IA2 podzielony jest na trzy etapy: analizy wymagań danego użytkownika, wdrożenia stosownych rozwiązań wraz z integracją z rozwiązaniami proponowanymi przez lokalny przemysł lub Milrem Robotics i etap oceny wyników przeprowadzonych prac. Ma to ułatwiać wdrażanie rozwiązań określanych mianem inteligentnych, które wciąż dla większości sił zbrojnych – instytucji z natury konserwatywnych – są nowinką, a w niektórych armiach świata zaledwie ciekawostką. Sama firma Milrem Robotics dostarczyła dotąd THeMIS-y do dziewięciu państw, w tym siedmiu należących do NATO, choć w większości przypadków do celów zapoznawczych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc