Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

THeMISy dla Holandii i Estonii

29 września Estońskie Centrum Inwestycji Obronnych podpisało porozumienie z rządem Królestwa Niderlandów dotyczące wspólnego zamówienia siedmiu bezzałogowych pojazdów naziemnych THeMIS produkcji estońskiej firmy Milrem Robotics.

Estońskie Siły Obronne otrzymają trzy pojazdy w ciągu miesiąca, zaś nieco później cztery kolejne zasilą Królewską Armię Niderlandów. Zgodnie z umową Milrem Robotics występuje nie tylko jako dostawca pojazdów, ale też integrator systemów misyjnych, jak np. systemy uzbrojenia instalowane na THeMISie.

Do tej pory holenderskie wojska lądowe otrzymały w 2019 r. dwa pojazdy typu THeMIS. Były one wykorzystywane do testów przez oddziały 13. Lekkiej Brygady. Próby były prowadzone na terenie nie tylko w macierzystym kraju, ale też w Szkocji, Niemczech i Austrii. Cztery dodatkowe pojazdy, tym razem uzbrojone w zdalnie sterowane stanowiska strzeleckie, pozwolą na urozmaicenie badanych scenariuszy ich zastosowania. Według ppłk. Martijna Hadicke, dowódcy jednostki RAS (Robots and Autonome Systemen) wchodzącej w skład wspomnianej brygady, przyjęcie do służby uzbrojonych THeMISów pozwoli na dalsze rozwijanie koncepcji współpracy oddziałów żołnierzy z pojazdami bezzałogowymi tak, aby jednocześnie rosła siła ognia poszczególnych pododdziałów i zarazem spadało ryzyko poniesienia strat w ludziach.

(Bartłomiej Kucharski) Foto: Milrem Robotics
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc