Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amunicja krążąca Hero na podwoziu RCV Type-X i THeMIS

6 października dwie firmy zajmujące się opracowywaniem i produkcją systemów bezzałogowych, izraelska spółka UVision Air i estońskie przedsiębiorstwo Milrem Robotics, zaprezentowały efekt swej współpracy.

Jest nim koncepcja samobieżnej bezzałogowej wyrzutni amunicji krążącej z rodziny Hero (https://zbiam.pl/sily-obronne-izraela-uzyly-w-walce-hero-30/) – grafika koncepcyjna przedstawia modułową wyrzutnię MCL (Multi-Canister Launcher) z sześcioma zasobnikami, mieszczącymi amunicję krążącą Hero-400EC z głowicą wielozadaniową (długotrwałość lotu do 2 h i zasięg do 150 km) na podwoziu RCV Type-X produkcji Milrem Robotics (https://zbiam.pl/roboczolg-z-milrem-robotics/). Druga grafika przedstawia, również sześciopojemnikową wyrzutnię amunicji krążącej, lecz o prostszej konstrukcji i dostosowanej do aparatów Hero-120 (długotrwałość lotu do 1 h i zasięg do 40 km). Została ona umieszczona na bezzałogowym pojeździe lądowym THeMIS (https://zbiam.pl/nowe-zastosowanie-themisa/), także opracowanym przez Milrem Robotics.

Koncepcja ta jest odpowiedzią na wymagania współczesnego pola walki, pojazdy dysponują dużą siłą ognia i są w stanie prowadzić precyzyjny ostrzał na duże odległości (zwalczanie celów opancerzonych i siły żywej czy punktów umocnionych), a jednocześnie, dzięki stosunkowo niewielkim rozmiarom, są trudniejsze do wykrycia, niż tradycyjne systemy artyleryjskie. Ponadto wyeliminowanie załogi (tj. obsługi bezpośredniej – pojazdy mogą być sterowane zdalnie) pozwala na ograniczenie strat w ludziach. System może prowadzić działania w środowisku pozbawionym sygnału GPS i w przypadku zakłócenia komunikacji między wyrzutnią i stanowiskiem dowodzenia.

(Bartłomiej Kucharski) Foto: Milrem Robotics/UVision Air
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc