Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar

Siły Obronne Izraela użyły w walce Hero-30

13 lipca izraelska firma UVision Air Ltd. ujawniła, że Siły Obronne Izraela wykorzystały w działaniach bojowych amunicję krążącą Hero-30. Miejsce ani rodzaj operacji, w jakiej został użyty Hero-30 (lub zostały użyte, nie podano bowiem liczby wykorzystanych aparatów), nie zostały ujawnione.

Przypuszczać można, że Hero-30 został wykorzystany do zwalczania niezbyt dużego, lecz potencjalnie wartościowego celu, np. samochodu przewożącego terrorystów. Atakowanie tego rodzaju celów jest bowiem podstawowym zadaniem broni tej klasy.

Hero-30 to niewielki pocisk bezzałogowy napędzany silnikiem elektrycznym z dwułopatowym śmigłem pchającym, z czterema dużymi skrzydłami w środkowej części kadłuba i czterema mniejszymi w tylnej części płatowca (skrzydła w układzie X, rozkładane po odpaleniu). Hero-30 rozwija prędkość maksymalną ok. 185 km/h, waży 3 kg (w tym głowica bojowa 0,5 kg) i ma zasięg do 40 km (czas lotu do 30 minut). Jest częścią rodziny HERO, w skład której wchodzą także większe aparaty: Hero-70, Hero-120, Hero-250, Hero-400EC, Hero-900 i Hero-1250, różniące się masą, wielkością, układem konstrukcyjnym, napędem, długotrwałością lotu itd. Lżejsze, jak Hero-30, służą do rażenia siły żywej i celów nieopancerzonych, cięższe są w stanie zniszczyć schron czy czołg podstawowy. Mogą być dostarczane również w konfiguracji rozpoznawczej, w której głowica bojowa zastąpiona jest głowicą optoelektroniczną. Zaletami rodziny HERO są: niski poziom hałasu, niska sygnatura termiczna i stabilizowane optoelektroniczne przyrządy obserwacyjne.

(Bartłomiej Kucharski) Foto: UVision Air Ltd.
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc