Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Beryle do naprawy

Fot. Łukasz Pacholski

5 czerwca 4. Regionalna Baza Logistyczna poinformowała o podpisaniu umowy z Fabryką Broni Łucznik-Radom Sp. z o.o. w sprawie realizacji usługi naprawy głównej i modyfikacji karabinków wz.96 Beryl oraz subkarabinków Mini-Beryl.

Powyższa umowa ma maksymalną wartość 10 mln PLN z VAT i została zawarta 29 maja. Wybór oferenta nastąpił poprzez postępowanie przetargowe, które zostało ogłoszone w styczniu bieżącego roku. Szczegóły zamówienia miały być udostępnione wyłącznie podmiotom zakwalifikowanym do składania ofert. Ostatecznie jedynym oferentem była Fabryka Broni Łucznik-Radom Sp. z o.o., co nie powinno dziwić – jest to wieloletni producent obu typów karabinków, które od lat znajdują się w uzbrojeniu Wojska Polskiego.

W ciągu lat konstrukcja była systematycznie modyfikowana, co wynikało z doświadczeń bojowych czy zmian filozofii użycia tego typu broni – wymieniono kolbę (na stałą, teleskopową), wymieniono chwyt, dodano szyny pozwalające na montowanie dodatkowych akcesoriów (w postaci m.in. celowników bądź oświetlenia), umożliwiono montaż przedniego chwytu. Przez lata karabinki zyskały dużą popularność wśród żołnierzy.

Obecnie w strukturach Sił Zbrojnych RP znajduje się około 87 tys. sztuk karabinków obu typów. Ostatnie partie dostarczono pod koniec 2018 roku. W kolejnych latach radomski producent produkuje broń na rynek cywilny, m.in. na eksport do Stanów Zjednoczonych. Z kolei odmiany wojskowe nadal znajdują się w ofercie i są prezentowane na różnorodnych wystawach oraz targach sektora obronnego (m.in. IDEX 2023 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich).

Zakończenie zamówień Beryli na potrzeby Wojska Polskiego wynikało także z zapoczątkowania zakupów karabinków MSBS Grot. Dotychczas zakontraktowano blisko 184 tys. sztuk.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc