Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Autobox dostarcza kolejne zmodernizowane Stary 266M2 wojsku i na rynek cywilny

W ofercie Autoboxu dla wojska są dziś m.in. (od lewej): lekkie pojazdy terenowe AH 20.44 4×4, modernizacja Starów 266 do standardu 266M2 czy modernizacja Honkerów do standardu MAX. Fot. Autobox

W roku 2022 starachowicka firma Autobox Innovations Sp. z o.o. sp.j. kontynuowała modernizację samochodów ciężarowych Star 266M2. Większość z nich była przeznaczona dla Sił Zbrojnych RP. Niemniej podmiot wykonał także modernizację tych aut dla innych klientów.

Do Wojska Polskiego w 2022 r. trafiły 132 zmodernizowane egzemplarze modelu 266M2: 120 ze standardową zabudową w postaci skrzyni ładunkowej, sześć z zestawem adaptacyjnym Hibneryt do montażu 23 mm armaty przeciwlotniczej ZU-23-2 i sześć z instalacją rozlewczą IRS-2M1P.

Ponadto dla innych odbiorców przedsiębiorstwo wykonało 53 samochody skrzyniowe Star 266M2. Daje to łącznie 185 zmodernizowanych 266M2, co na przestrzeni ostatnich lat oraz uwzględniając wojnę na Ukrainie i wzrost stanów osobowych SZ RP należy do wyników średnich, a nawet poniżej przeciętnej. Szczególnie, jeśli uwzględni się jedynie same ciężarówki zamówione przez resort obrony. Liczba około 300 w obecnych realiach wydawałaby się zatem być jak najbardziej wskazana.

W bieżącym roku w sferze militarnej podmiot chce się skupić na kilku głównych obszarach. Zasadniczy stanowią nadal dostawy zmodernizowanych 266M2. Do tego kontynuowane będą prace nad dalszym rozwojem lekkiego pojazdu terenowego, także w odmianie integralnie opancerzonej, AH 20.44 4×4. Nie można także wykluczyć powrotu do koncepcji przebudowy Honkerów do standardu określanego jako MAX. Osobne zagadnienie stanowi realizacja umowy z Inspektoratem Uzbrojenia z 28 października 2021 r. na dostawę zestawów do przerzutu ciężkiej techniki bojowej, wykorzystujących uterenowione ciągniki siodłowe Mercedes Zetros 6x6. Poza tym poszukiwane są nowe obszary działalności związane z dalszym wzrostem udziału firmy w sektorze zbrojeniowym. Mają one dotyczyć m.in. kooperacji z renomowanymi zagranicznymi producentami wojskowego sprzętu transportowego, w tym wytwórcami samych podwozi i specjalistycznych nadwozi do nich. Na tym etapie – co zrozumiałe – szczegóły nie mogą jeszcze zostać ujawnione.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Autobox dostarcza kolejne zmodernizowane Stary 266M2 wojsku i na rynek cywilny”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc