Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

AUSA 2021. Kolejny etap programu PrSM

Podczas październikowych prób pocisk PrSM ma zostać opalony do celu oddalonego od wyrzutni o „ponad 500 km”. Rys. Lockheed Martin

Podczas waszyngtońskiej wystawy AUSA Annual Meeting & Exhibition (11-13 października) gen. bryg. John Rafferty, dyrektor zespołu interdyscyplinarnego ds. programów artyleryjskich (LRPF CFT, Long Range Precision Fires Cross Functional Team), powiedział w jednym z wywiadów, że program PrSM wkrótce wejdzie w kolejną fazę testów.

Pierwotnie kolejne próbne odpalenie pocisku PrSM (Precision Strike Missile, pol. pocisk precyzyjnego uderzenia) było planowane na sierpień br., ale ze względu na harmonogram innych prac rozwojowych i ćwiczeń odbywających się w bazie lotniczej Vandenberg w stanie Kalifornia,konieczne było jego przesunięcie na jesień. W teście ma zostać pobity kolejny rekord odległości ‒ dotychczas PrSM raził cele na dystansie do 400 km, a docelowo zasięg pocisku ma sięgać 650÷700 km (przed wycofaniem się Stanów Zjednoczonych z układu INF zakładano 499 km). Podczas kolejnego testu, który odbędzie się na przestrzeni najbliższych dwóch tygodni, PrSM ma razić cel oddalony o „ponad 500 km”. W podobnym terminie zostanie przeprowadzony inny sprawdzian ‒ podczas jesiennych ćwiczeń „Project Convergence” na poligonie Yuma Proving Ground w Arizonie odpalone zostaną dwa pociski, a więc zawartość pojedynczego pojemnika transportowo-startowego. Zgodnie z obecnie przewidywanym harmonogramem, pierwsze pociski PrSM trafią do liniowych pododdziałów US Army w 2023 r. W dalszej przyszłości planuje się zastąpić w nich obecnie testowane silniki nowymi (ich rozwój ma być finansowany od roku podatkowego 2022), które pozwolą na uzyskanie zasięgu 1000 km. PrSM ma docelowo zastąpić pociski balistyczne krótkiego zasięgu MGM-140 ATACMS systemu MLRS, odpalane z wyrzutni M270 i M142 HIMARS, wykorzystywanych m.in. przez US Army i US Marine Corps, a także licznych sojuszników Stanów Zjednoczonych.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc