Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Atomowy okręt podwodny Oregon dostarczony US Navy

PCU Oregon został przekazany US Nay. Ma podnieść jej banderę jeszcze w tym miesiącu. Fot. US Navy

26 lutego w stoczni General Dynamics Electric Boat w Groton w stanie Connecticut przekazano najnowszy szturmowy okręt podwodny, przyszły USS Oregon (SSN 793), Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych Ameryki.

PCU Oregon (Pre-commissioning unit, określenie jednostki przed przejęciem do służby) to szturmowy okręt podwodny z napędem jądrowym typu Virginia. Jest drugim należącym do podserii Block IV, a jednocześnie dwudziestym tego typu. Zasadniczą różnicą w stosunku do wcześniejszej podserii Block III były zmiany konstrukcyjne, które wpłynęły na ograniczenie planowych głównych napraw dokowych z czterech do trzech, co przełoży się na wydłużenie kampanii każdego z okrętów Block IV o jeden okres.

Koszt 10 zamówionych Virginii Block IV wyniesie 17,6 mld USD. Okręty te są współprodukowane przez stocznie General Dynamics Electric Boat i Huntington Ingalls Industries – Newport News Shipbuilding. PCU Oregon to jedenasta jednostka dostarczona przez GDEB.

Kontrakt na budowę okrętu został zawarty w kwietniu 2014 roku, a uroczyste położenie stępki miało miejsce 8 lipca 2017 roku. 5 października 2019 roku odbył się chrzest Oregona.

Okręty podwodne typu Virginia są przeznaczone do operowania na wodach przybrzeżnych i oceanicznych oraz prowadzenia na nich działań przeciw okrętom podwodnym, nawodnym, uderzeń na cele lądowe, wsparcia sił specjalnych operacji, obserwacji i rozpoznania, czy misji przeciwminowych.

Oregon jest trzecim okrętem US Navy, który swoją nazwą uhonorował ten stan. Pierwszy była brygantyna zakupionym w 1841 roku i używana do prac badawczych do 1845 roku. Drugi Oregon był pancernikiem (BB 3) oddanym do służby 15 lipca 1896 roku. Wycofany ze służby w 1906 roku, został ponownie do niej powołany w 1911 roku i pozostał w rezerwie do skreślenia z listy Marynarki Wojennej w 1942 roku. Obecny USS Oregon ma rozpocząć służbę w tym miesiącu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc