Zaloguj

Wiedza jest siłą

Amunicja 30×173 mm skonstruowana przez Nammo i produkowana przez MESKO S.A. jest wykorzystywana przez polskie kołowe wozy bojowe Rosomak.

Amunicja 30×173 mm skonstruowana przez Nammo i produkowana przez MESKO S.A. jest wykorzystywana przez polskie kołowe wozy bojowe Rosomak.

Polski przemysł obronny na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat przechodzi proces rozwoju i modernizacji. Współpraca z firmami międzynarodowymi odegrała w nim istotną rolę, podobnie jak w budowaniu krajowych zdolności obronnych i dostarczaniu wysokiej jakości produktów Siłom Zbrojnym RP. W nadchodzących latach licencje i transfery technologii będą kluczem do utrzymania i umacniania tych więzów.

Współczesne środowisko pola walki jest coraz bardziej dynamiczne i stwarza nowe, coraz bardziej złożone wyzwania dla sił zbrojnych. Jako wiodący dostawca produktów obronnych i lotniczych, Nammo ma zdolności i doświadczenie, aby opracowywać niezawodny, wysokiej jakości sprzęt i rozwiązania, których współczesny żołnierz potrzebuje. Umożliwia to przewidywanie wyzwań jutra i opracowywanie innowacyjnych rozwiązań, aby im sprostać.

Precyzja konstrukcji

Umiejętność patrzenia w przyszłość pomogła Nammo w osiągnięciu pozycji globalnego lidera, jeśli chodzi o rozwiązania obronne. Dzięki potencjałowi badawczo-rozwojowemu i wysoko wykwalifikowanej kadrze inżynierskiej, firmie udało się opracować zaawansowane technologie, a te z kolei pozwoliły na dostarczenie klientom produktów najwyższej klasy. Nie osiągnięto jednak tego wszystkiego samodzielnie. W ostatniej dekadzie Nammo nawiązało współpracę z kilkoma przedsiębiorstwami z Polski, transferując wyposażenie i know-how, budując partnerstwo, które satysfakcjonuje obie kooperujące strony.
Nammo zbudowało w Polsce długofalowe relacje oparte na zaufaniu, i blisko współpracuje z polskimi firmami sektora obronnego, aby dostarczyć niezbędne technologie i usługi. Dzięki wspólnym przedsięwzięciom możliwe jest zapewnienie optymalnych rozwiązań Siłom Zbrojnym RP, w tym samym czasie zaspokajając także potrzeby innych kontrahentów z państw NATO.
Siłę związków z polskim przemysłem obrazuje współpraca Nammo z MESKO S.A. ze Skarżyska-Kamiennej. Nammo i MESKO współpracowały na przestrzeni lat m.in. w ramach programu amunicji średniego kalibru, który zaowocował zbudowaniem zdolności do uruchomienia produkcji i tym samym dostarczania SZ RP nowoczesnej amunicji 30×173 mm do armaty automatycznej kołowego wozu bojowego Rosomak.
Współpraca rozszerzyła się także na inne obszary. Nammo wspiera polskie firmy m.in. w opracowaniu przez nie własnych zdolności demilitaryzacji przeterminowanej amunicji i pirotechniki. Zleciło też Zakładom Metalowym DEZAMET S.A. wykonanie ważnego i prestiżowego zadania - opracowania i kwalifikacji nowego zapalnika do 25-milimetrowej amunicji APEX, która będzie używana w działkach GAU-22/A myśliwców F-35. Prace te obecnie trwają i Dezamet doskonale oraz terminowo wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Zapalnik został już zaaprobowany przez amerykańską komisję odbiorczą i trwają jego badania kwalifikacyjne.

Stawić czoła nowym zagrożeniom

Współczesne siły zbrojne muszą stawić czoła na polu walki różnorodnym i nagle pojawiającym się zagrożeniom, zatem potrzebują zdolności do szybkiej i efektywnej odpowiedzi. Dzięki doświadczeniu i stałemu inwestowaniu w rozwój, Nammo zapewnia dzisiaj szereg zaawansowanych rozwiązań, zarówno swoim klientom w Polsce, jak i w innych krajach. Amunicja 30 mm i 120 mm, granatnik przeciwpancerny M72 LAW, czy koncepcja amunicji programowalnej, to tylko niektóre przykłady takich rozwiązań firmy. Rodzina 30-milimetrowej amunicji Nammo, składa się z nabojów z pociskiem podkalibrowym i wielozadaniowym, a także nabojów ćwiczebnych, które zaprojektowane zostały i są produkowane zgodnie z najwyższymi standardami firmy, a które łączą w sobie bezpieczeństwo eksploatacji i efektywność w walce.
Amunicja do czołgów podstawowych 120-milimetrowy nabój do czołgowej armaty gładkolufowej to także bardzo efektywny środek walki, dziś coraz częściej wybierany przez siły zbrojne na całym świecie. Amunicja ta charakteryzuje się wysoką penetracją, a także skutecznym rażeniem celu odłamkami i siłą wybuchu.
120 mm nabój z mało wrażliwym pociskiem odłamkowo-burzącym ze smugaczem IM HE-T (Insensitive Munition High Explosive Tracer) został zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić kombinację wielkiej siły rażenia i wysokiej celności, co pozwala na ograniczenie zniszczeń ubocznych.
Z kolei nabój 120 mm z pociskiem wielozadaniowym MP, jak sama nazwa wskazuje, jest wyjątkowo wszechstronny. Może detonować przy uderzeniu, penetrować ściany budynków i innych obiektów umocnionych, co pomaga własnym żołnierzom np. podczas działań w terenie zurbanizowanym. Detonacja może zostać opóźniona, co zapewnia pociskowi penetrację ściany budynku i wybuch wewnątrz obiektu. To oznacza, że cele takie jak schrony sztabowe nieprzyjaciela czy stanowiska snajperów mogą być neutralizowane bez powodowania poważniejszych zniszczeń ubocznych.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
bookusercrosslistfunnelsort-amount-asc