Kto od strony organizacyjnej odpowiada za przygotowanie tegorocznych Międzynarodowych Pokazów Lotniczych w Radomiu?
Zgodnie z Decyzją Ministra Obrony Narodowej za przygotowanie XVI edycji Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2018 odpowiada Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.
Porozumienie dotyczące organizacji pokazów podpisali: Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, Prezes Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych, Prezydent Miasta Radomia, a także Prezes Portu Lotniczego Radom S.A. oraz Prezes Wodociągów Miejskich w Radomiu
Sp. z o.o. Za proces planistyczny i organizacyjny odpowiedzialne jest Biuro Organizacyjne Air Show powołane rozkazem Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Na jakim etapie jest dziś przygotowanie radomskiego Air Show. Co dotychczas zostało wykonane, i co jeszcze trzeba zrobić, żeby impreza mogła się odbyć?
Przygotowania do radomskiego Air Show są w toku. Zakończyliśmy okres planowania pokazów i teraz intensywnie pracujemy już nad organizacją oraz dopięciem wszystkich szczegółów, które zapewnią zaprezentowanie miłośnikom lotnictwa i wojskowości bardzo atrakcyjnego wydarzenia, bo takim będą tegoroczne Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show 2018.
Wśród zadań realizowanych obecnie specjalne miejsca zajmują takie obszary, jak zapewnienie widzom komfortowych warunków oglądania pokazów, przygotowanie największej w historii pokazów wystawy sprzętu wszystkich rodzajów wojsk Sił Zbrojnych RP, strefa dla osób niepełnosprawnych, a także zabezpieczenie sanitarno-higieniczne.
Będą to największe pokazy lotnicze w historii Polski, w związku z tym cały zespół Biura Organizacyjnego Air Show pracuje nad bogatym i atrakcyjnym programem pokazów.
Co przewiduje program Air Show w powietrzu? Mam na myśli zespoły akrobacyjne i statki powietrzne w locie.
Dotychczas mamy deklaracje 22 państw, które zamierzają skierować do Radomia swoje zespoły akrobacyjne, solistów i sprzęt. Zobaczymy topowe, światowe grupy akrobacyjne takie jak: „Frecce Tricolori” z Włoch, „Patrulla Aguila” z Hiszpanii, ze Szwajcarii „Patrouille de Suisse”, z Finlandii „Midnight Hawks”, łotewskie „Baltic Bees” czy z Chorwacji „Wings of Storm”. Spoza Europy będziemy mogli podziwiać „Royal Jordanian Falcons” z Jordanii czy też pakistańskich pilotów na samolotach JF-17 Thunder i Mushshak.
Oczywiście nie zabraknie także naszych zespołów akrobacyjnych: „Biało-Czerwone Iskry” i „Orlik”. W Radomiu wystąpi także Grupa „Żelazny”.
Program dodatkowo zostanie wzbogacony występami solistów takich jak grecki „Zeus Demo Team” (F-16) i turecki „Solo Türk” (F-16). Ponadto na radomskim niebie zobaczymy czeskie odrzutowe samoloty bojowe JAS-39C Gripen i L-159A ALCA oraz śmigłowce Mi-17 i Mi-35, słowacki myśliwiec MiG-29, belgijski F-16,
rumuński MiG-21 Lancer czy też austriacki odrzutowy samolot szkolno-bojowy Saab 105. Swoje umiejętności zaprezentują również ukraińscy piloci na maszynach Su-27 i Su-25. Swój udział także zadeklarowali Amerykanie i Brytyjczycy. Czekamy na szczegóły oferty obu państw.
Polskę reprezentować będą „Fulcrum Drivers Demo Team” z Malborka, „Fulcrum Solo Display Team” z Mińska Mazowieckiego (samoloty myśliwskie MiG-29),
„F-16 Demo Tiger Team” z poznańskich Krzesin, a także śmigłowce z 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych z Inowrocławia.
Będziemy także mogli podziwiać skoczków spadochronowych, którzy utworzą kilkudziesięcioosobową, swobodnie spadającą formację w barwach narodowych.
Pozwólcie Państwo, nie zdradzać nam wszystkich szczegółów, bo chcemy zaskoczyć niespodziankami tych, którzy zechcą przybyć na radomskie lotnisko i osobiście oglądać Air Show. Przypominam, że bilety, w bardzo atrakcyjnej cenie i w różnych wariantach, dostępne są na stronie www.eBilet.pl.
Bardzo zachęcamy do zakupu i zapewniamy, że każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Program zapowiada się bardzo interesująco bo widzowie w oba dni będą mogli obejrzeć ponad 20 godzin pokazów w powietrzu. Jest to każdego dnia o dwie godziny więcej, w stosunku do wcześniejszych edycji Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show.
A jakich atrakcji goście mogą spodziewać się w Radomiu na ziemi?
Oprócz tradycyjnej wystawy statycznej statków powietrznych zorganizujemy także wystawę sprzętu będącego w wyposażeniu naszych wszystkich Rodzajów Sił Zbrojnych, która w poprzedniej edycji cieszyła się ogromnym powodzeniem u widzów, a także stoiska promocyjne akademii i szkół wojskowych oraz bardzo ciekawą wystawę przemysłu związanego z obronnością.
Ponownie zapewnimy atrakcje dla najmłodszych sympatyków lotnictwa w specjalnie dedykowanych strefach tematycznych takich jak, Park Lotniczy dla dzieci, Park Historii Lotnictwa Wojskowego, Strefa 303. Z naszego ubiegłorocznego doświadczenia wynika, że strefy historyczne, kulturalne i edukacyjne stanowiły atrakcyjną ofertę nie tylko dla najmłodszych, zwłaszcza, że to rok jubileuszu 100-lecia Lotnictwa Wojskowego w Polsce.
Czy podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych w Radomiu w jakiś szczególny sposób zostanie uczczone 100-lecie Polskiego Lotnictwa Wojskowego?
Rok 2018 jest nie tylko rokiem obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, ale także obchodzimy jubileusz 100-lecia powstania lotnictwa wojskowego. Z tej okazji w całym kraju oraz poza granicami organizowanych jest wiele przedsięwzięć mających na celu uczczenie polskich lotników.
Najistotniejszymi będą organizowane przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, przy udziale Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, Muzeum Sił Powietrznych oraz Lotniczego Liceum Ogólnokształcącego, w dniach 23-24 sierpnia Centralne Obchody 100-lecia Lotnictwa Wojskowego w Dęblinie, Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW 2018 Radom w dniach 25-26 sierpnia oraz obchody jubileuszu w Warszawie, a w tym odsłonięcie Pomnika Chwały Lotników na warszawskich Powązkach i uroczystości na Polu Mokotowskim 28 sierpnia.
Sprawny i bezpieczny przebieg imprezy tego typu to zawsze duże wyzwanie dla organizatorów. Kto was w tym wspiera i co sami czynicie, żeby tak się stało?
Priorytetem jest zorganizowanie bezpiecznych, a zarazem widowiskowych pokazów, tak na niebie, jak i na ziemi. Główna odpowiedzialność spoczywa na organizatorach imprezy oraz służbach porządkowych. Nad bezpieczeństwem czuwać będzie Policja współpracująca ściśle z Żandarmerią Wojskową, Strażą Pożarną, Strażą Graniczną, Strażą Miejską, Pogotowiem Ratunkowym oraz Służbą Ochrony Państwa.
Na lotnisku będzie Policyjny Punkt Informacyjny, gdzie będzie można m.in. zgłosić zaginięcie dziecka, czy też znaleźć wszelkie potrzebne informacje, by tegoroczne pokazy były spokojne i bezpieczne dla każdego uczestnika.
Ponadto Państwo będziecie mogli skorzystać z pomocy Służby Informacyjnej, którą stworzymy na potrzeby pokazów, złożonej z żołnierzy zawodowych i wyposażonej w wiedzę oraz środki pozwalające na reagowanie w każdej sytuacji. Będą oni bardzo pomocni dla każdego, kto zwróci się o pomoc.
Nowością na tegorocznym Air Show będą bezpośrednie relacje, z przygotowania pilotów do lotów, rozmowy z pilotami, wywiady z przedstawicielami organizatorów, widzami, a także z gośćmi Pokazów, wyświetlane na telebimach. Po raz pierwszy w historii mamy zamiar zorganizować profesjonalne studio, z którego będziemy wspomniane materiały realizować. Ponadto planujemy transmisję live w Internecie.
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu