Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykański C-130H rozbity w Iraku

8 czerwca w bazie lotniczej Camp Taji w Iraku doszło do wypadku z udziałem średniego samolotu transportowego Lockheed Martin C-130H Hercules należącego do Gwardii Narodowej Stanu Wyoming.


W czasie lądowania około 22.10 czasu lokalnego, maszyna wypadła z pasa startowego i uderzyła w betonowe zapory. Wkrótce po tym wybuchł pożar, który został ugaszony przez lotniskowe służby ratownicze, które dotarły do wraku maszyny po około 4 minutach od zdarzenia. Na pokładzie samolotu znajdowały się 33 osoby – 4 z nich doznały obrażeń, które nie zagrażają życiu. Maszyna wykonywała lot transportowy z bazy w Kuwejcie, gdzie stacjonowała w ramach rotacji operacyjnej.

Czerwcowy wypadek jest pierwszą stratą sprzętową amerykańskiego lotnictwa w Iraku od stycznia bieżącego roku, kiedy w wyniku ostrzału rakietowego Iranu na bazę al-Assad doszło do zniszczenia jednego śmigłowca UH-60M Black Hawk.

W przypadku globalnej floty samolotów rodziny C-130 Hercules, jest to najpoważniejszy incydent od stycznia bieżącego roku - wówczas rozbiciu uległ C-130BZ należący do Sił Powietrznych Republiki Południowej Afryki (ostatecznie nie zdecydowano się na jego naprawę i obecnie prowadzona jest jego rozbiórka), a także doszło do katastrofy cywilnego EC-130Q w Australii, który należał do firmy Coulson Aviation, wykonującego lot przeciwpożarowy (zginęła trzyosobowa załoga).

(Łukasz Pacholski) Foto: USAF
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc