Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie zakończyli testy nowych systemów wymiany informacji bombowców B-2A Spirit

Fot. Northrop Grumman

9 sierpnia korporacja Northrop Grumman poinformowała o zakończeniu prób nowego systemu wymiany informacji IAMT, który ma stanowić element wyposażenia zmodernizowanych bombowców strategicznych B-2A Spirit.

Próby, realizowane we współpracy z US Air Force, obejmowały wykorzystanie jednego z operacyjnych samolotów B-2A Spirit (Spirit of Kitty Hawk) – w ciągu dwóch dni zrealizowano 50 operacji przekazywania danych z wykorzystaniem nowego systemu IAMT (Integrated Airborne Mission Transfer). Stanowi on element nowej konfiguracji wyposażenia bombowców, która jest rozwijana przez korporację Northrop Grumman.

IAMT pozwala na przekazywanie danych operacyjnych bezpośrednio do systemów pokładowych samolotu, także w czasie lotu. Dzięki temu załogi mogą skupić się na realizacji postawionego zadania bez potrzeby modyfikowania danych – dostawcą może być zarówno inny statek powietrzny bądź naziemne stanowisko dowodzenia wykorzystujące terminal łączności. Prace są związane z chęcią utrzymania przewagi technologicznej nad potencjalnymi rywalami i wpisują się w wieloletni projekt zwiększenia możliwości samolotów.

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych dysponują obecnie 20 egzemplarzami bombowców B-2A Spirit. Macierzystą bazą dla większości (poza jednym, który służy do prób i testów w oparciu o ośrodek doświadczalny w Edwards) jest baza lotnicza Whiteman w stanie Missouri (509. Skrzydło Bombowe). W kolejnym dziesięcioleciu B-2A Spirit mają być wycofywane z eksploatacji i zastępowane przez Northrop Grumman B-21A Raider.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc