Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Northrop Grumman informuje o postępach programu B-21A Raider

I faza prób prototypu bombowca B-21A Raider została zakończona i otwiera drogę do kolejnych etapów. Fot. Northrop Grumman

25 maja korporacja Northrop Grumman poinformowała o postępach programu budowy oraz prób bombowca strategicznego B-21A Raider, który jest realizowany na zamówienie Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.


Jak wskazuje producent, na początku maja zakończono pierwszy etap prób naziemnych prototypowego egzemplarza – kalibrację obciążeniową. Wyniki testu są pozytywne i otwierają drogę do dwóch kolejnych faz prób naziemnych, które z kolei mają dać zielone światło na oblot maszyny w 2023 roku. Zgodnie z komunikatem korporacji Northrop Grumman, w najbliższych miesiącach pierwszy egzemplarz będzie poddawany fazie uruchomienia wszystkich systemów pokładowych, jednostek napędowych oraz kołowania. Dodatkowo do wykonania pozostaje jeszcze naniesienie powłok malarskich na konstrukcję.

Obecnie w zakładach korporacji Northrop Grumman w Palmdale w stanie Kalifornia w budowie znajduje się sześć egzemplarzy B-21A Raider. Zgodnie z planami Departament Obrony Stanów Zjednoczonych planuje zakup przynajmniej 100 bombowców B-21A Raider, które pozwolą na zastąpienie obecnie eksploatowanych Boeing B-1B Lancer oraz Northrop Grumman B-2A Spirit. Uzupełnieniem B-21 będą klasyczne B-52H Stratofortress, które mają przejść proces gruntownej modernizacji. Pojedynczy Raider ma kosztować około 640 mln USD (według cen z 2019 roku).

Pierwszy seryjny B-21A Raider ma trafić do bazy lotniczej Ellsworth w Południowej Dakocie w połowie obecnego dziesięciolecia. Obecnie prowadzone są tam prace budowlane mające na celu przygotowanie niezbędnej infrastruktury naziemnej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc