Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Korporacja RTX z funduszami na prace przy radarach bombowców B-2A Spirit

Fot. USAF

27 lipca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu wieloletniej umowy z korporacją RTX w sprawie realizacji usługi wsparcia technicznego stacji radiolokacyjnych zamontowanych na bombowcach strategicznych Northrop Grumman B-2A Spirit.

Umowa, która ma obowiązywać do końca lipca 2033 roku, ma wartość 175 mln USD. W momencie podpisania uruchomiono pierwszą transzę środków budżetowych, 24,5 mln USD. Specjaliści RTX mają prowadzić prace obsługowo-naprawcze stacji radiolokacyjnych AN/APQ-181 B-2 Advanced High Frequency Radar, co ma umożliwić efektywną eksploatację przez najbliższe lata.

Celem umowy jest zarówno bieżąca eksploatacja, a także wprowadzanie modyfikacji pozwalających na zwiększenie możliwości operacyjnej całej (nielicznej) floty maszyn powyższego typu. Stacje radiolokacyjne są wykorzystywane do wykrywania i śledzenia celów na dużych dystansach, dzięki czemu załogi mają pełną świadomość sytuacyjną w czasie lotu bojowego. Szczegóły i parametry są niejawne. Wiadomo, że przeszły dużą modernizację w pierwszym dziesięcioleciu bieżącego wieku.

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych dysponują obecnie 20 egzemplarzami bombowców B-2A Spirit. Macierzystą bazą dla większości (poza jednym, który służy do prób i testów w oparciu o ośrodek doświadczalny w Edwards) jest baza lotnicza Whiteman w stanie Missouri (509. Skrzydło Bombowe). W kolejnym dziesięcioleciu B-2A Spirit mają być wycofywane z eksploatacji i zastępowane przez Northrop Grumman B-21A Raider.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc