Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie kontynuują zamawianie pocisków Javelin

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zamówił nową partię pocisków FGM-148 Javelin. Fot. US Army

13 września Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy ze spółką Javelin JV (będącą własnością korporacji Raytheon oraz Lockheed Martin) w sprawie zamówienia kolejnej partii pocisków FGM-148 Javelin.


Wrześniowy kontrakt ma wartość 311,2 mln USD i obejmuje dostawy broni do amerykańskich sił zbrojnych oraz klientów eksportowych, którzy zamawiają Javeliny poprzez procedurę FMS. W powyższym przypadku pociski trafią do Jordanii oraz Litwy – komunikat Departamentu Obrony nie precyzuje dokładnych liczb Javelinów, które trafią na eksport oraz do amerykańskich sił zbrojnych. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie, a zlecenie ma zostać zrealizowane do końca listopada 2026 roku.

Wzrost zamówień na pociski FGM-148 Javelin, ze strony Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, wynika z uszczuplenia zapasów magazynowych, które zostały skierowane (jako pomoc wojskowa) Ukrainie. Zgodnie z deklaracjami politycznymi z maja bieżącego roku, w ciągu najbliższych miesięcy rząd federalny ma przeznaczyć kwotę około 809 mln USD na zamawianie nowych FGM-148 Javelin. Obok zamówień na rzecz amerykańskich sił zbrojnych, poprzez procedurę FMS, broń jest zamawiana dla klientów eksportowych. Tylko w ostatnich miesiącach Javelin JV podpisała umowy na produkcję i dostawy broni do takich państw jak Tajlandia, Norwegia, Łotwa, Albania. Dodatkowo Departament Stanu wydał zgodę na sprzedaż partii Brazylii.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc