Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bojowe użycie ukraińskich Javelinów

Siły Zbrojne Ukrainy użyli po raz pierwszy bojowo w Donbasie zestaw rakietowy Javelin. Na zdjęciu odpalenie Javelina przez ukraińskiego żołnierza podczas szkolenia. Fot. SZ Ukrainy

21 listopada szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (GUR) gen. bryg. Kyryło Budanow poinformował w wywiadzie dla mediów o pierwszym bojowym użyciu przeciwpancernego zestawu rakietowego Javelin, będącego w uzbrojeniu Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy od 2018 r.

Nie poinformował, kiedy fakt ten miał miejsce, i czy odpalony pocisk (pociski) trafił i poraził cel. Samo wykorzystanie zestawów Javelin ma być, obok rozwoju zdolności w zakresie wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych (w tym uderzeniowych), środkiem skutecznie odstraszającym Rosję od szeroko zakrojonej inwazji na Ukrainę. Nie tylko w ukraińskich mediach coraz częściej pojawiają się prognozy, że Rosja może na początku przyszłego roku podjąć działania zbrojne przeciw Ukrainie. Niezależnie od słuszności tych prognoz, gen. Budanow ogłosił zamiar dalszych zakupów uzbrojenia w Stanach Zjednoczonych, w tym rakietowych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot.

Bojowe wykorzystanie Javelina podczas działań w Donbasie potwierdziła strona rosyjska. 22 listopada Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej, z właściwym rosyjskim władzom taktem ocenił wykorzystanie amerykańskiego uzbrojenia w Donbasie jako prowokację, mającą na celu zaognienie sytuacji w Donbasie. Co ciekawe, twierdził, że ocenę tę wydaje niejako „na gorąco”, bowiem o całej sprawie dowiedzieć się miał od dziennikarza zadającego mu wówczas pytanie podczas konferencji prasowej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc