Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Sojusznicze manewry wsparte Javelinami

Fot.: Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.

W piątek, 8 kwietnia, w Nowej Dębie odbyło się ćwiczenie sojusznicze sprawdzające współdziałanie pododdziałów ogólnowojskowych i aeromobilnych wpartych poddziałami artylerii. Jednym z elementów było strzelanie ze - znanych ze skuteczności w zwalczaniu wojsk rosyjskich na Ukrainie - Javelinów (przeciwpancernych pocisków kierowanych). Pierwsze strzelanie podczas połączonych manewrów wykonali operatorzy z 3. Podkarpackiej Brygady OT.

Fot.: DWOT.

Wzmacnianie wschodniej części Polski oraz wschodniej flanki NATO jest jednym z głównych zadań Wojska Polskiego. Na wschodniej ścianie powstają nowe jednostki wojskowe, w tym brygady OT, które zasilane są nowoczesnym sprzętem bojowym. Manewry prowadzone w układzie połączonym pozwoliły sprawdzić synergię współdziałania WOT, wojsk pancerno-zmechanizowanych z 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz aeromobilnych z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej i sił sojuszniczych z  82. Dywizji Powietrznodesantowej. Głównymi zadaniami, które wykonywali Terytorialsi było zabezpieczenie kluczowych obiektów, w tym lądowiska dla jednostek powietrznodesantowych oraz wsparcie ogniowe z użyciem Javelinów.

Fot.: DWOT.

Javelin to przeciwpancerny pocisk kierowany produkcji amerykańskiej, typu „odpal i  zapomnij”. Pocisk naprowadzany jest za pomocą własnej głowicy termowizyjnej. Wojska Obrony Terytorialnej wykorzystują pocisk w wersji FGM-148F, który umożliwia rażenie celów opancerzonych na odległości ponad 4 kilometrów. Wyrzutnia CLU (Command Launch Unit) obsługiwana jest przez zespół dwóch żołnierzy.

Operatorów PPK Javelin przygotowuje Centrum Szkolenia WOT w Toruniu. 17 czerwca 2021 na podtoruńskim poligonie w miejscowości Kijewo zorganizowane zostało szkolenie taktyczne w ramach, którego zrealizowano strzelania z ppk Javelin. Zakończyło ono wówczas pierwszą edycję kursów dla instruktorów, techników uzbrojenia i operatorów tego systemu. Od tamtej pory CSWOT regularnie prowadzi kursy i szkolenia operatorów ppk JAVELIN. Do dziś przeszkolonych zostało już kilkuset żołnierzy, a do końca roku szkolenie przejdzie niemalże tysiąc kolejnych Terytorialsów.

Wyposażenie w pierwszej kolejności trafi do brygad Obrony Terytorialnej, które rozmieszczone są na wschodzie Polski. W oparciu o ten system oraz już eksploatowane w WOT drony uderzeniowe krótkiego zasięgu typu Warmate w WOT rozpoczyna się formowanie Grup Niszczycieli Czołgów.  W skład tej struktury wejdą nie tylko operatorzy PPK i dronów ale również saperzy oraz snajperzy wyposażeni w broń wielkokalibrową. Głównym celem grup będzie efektywne niszczenie celów opancerzonych w tym czołgów przeciwnika.

Źródło: Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Sojusznicze manewry wsparte Javelinami”

  1. Czy ktoś może mnie oświecić, i napisać jaki jest sens podejmowania desantu na linie? Czyżby znalezienie terenu do przyziemienia śmigłowca było tak trudne, szczególnie gdy teren nie jest zagrożony ogniem przeciwnika?

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc