Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

9. Brygada Kawalerii Pancernej zostanie przezbrojona w czołgi K2 Black Panther

Czołgi K2 Black Panther trafią do 9. Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie. Fot. Ministerstwo Obrony Republiki Korei

15 października wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak uczestniczył w pilniku wojskowym w Braniewie. Przy okazji wizyty ogłosił, że czołgi K2 Black Panther, zamówione w sierpniu bieżącego roku, trafią do 9. Brygady Kawalerii Pancernej.


Powyższa informacja była spodziewana, szczególnie po sierpniowych deklaracjach MON o skierowaniu 180 wozów tego typu właśnie do struktur 16. Dywizji Zmechanizowanej. Przypomnijmy, 13 sierpnia Mariusz Błaszczak poinformował, że pierwsze czołgi trafią do batalionu czołgów w 20. Brygadzie Zmechanizowanej (ma on zostać sformowany w Ostródzie, jednak początkowo ma stacjonować w Morągu). Wówczas brakowało oficjalnego stanowiska co do lokalizacji pozostałych dwóch batalionów – już wówczas część głosów wskazywało na 9. Brygadę Kawalerii Pancernej.

Obecnie trzonem jednostki są dwa bataliony czołgów PT-91 Twardy. W ostatnich latach Brygada wystawiła sześć zmian do Polskiego Kontyngentu Wojskowego Łotwa (ostatnia z nich wróciła do kraju w lipcu bieżącego roku, a na Łotwie zastąpił ją kontyngent z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich). Nie można wykluczyć, że po przezbrojeniu będzie pierwszą, która skieruje czołgi K2 do działań sojuszniczych – obecnie wiadomo, że XII zmiana PKW Łotwa będzie wystawiona (ponownie) przez 21. BSP.

Pierwszych 180 czołgów K2 Black Panther w konfiguracji koreańskiej zostało zamówionych przez Agencję Uzbrojenia w sierpniu bieżącego roku. 19 października w Republice Korei odbędzie się uroczysta ceremonia przekazania pierwszej partii (dziesięciu) wozów tego typu. W powyższym wydarzeniu będzie uczestniczyć m.in. wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak. Powyższe czołgi trafią do Polski do końca bieżącego roku – do Morąga.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc