Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

75 lat Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1

Centrum Badań i Rozwoju Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1. Fot. WZL1

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 od 75 lat działają na rynku. Dorobek i tradycja pozwoliły Wojskowym Zakładom Lotniczym Nr 1 na nieustanne poszerzanie kompetencji. Firma przeszła wiele zmian i transformacji, a jej ciągły rozwój, wysokie kwalifikacje pracowników i liczne inwestycje uplasowały ją w czołówce najbardziej liczących się przedsiębiorstw w branży lotniczej. Tegoroczny jubileusz to nie tylko okazja, by spojrzeć wstecz, ale także wskazać na wyzwania, które stoją przed spółką.

Początki Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 (WZL1) sięgają lat czterdziestych XX wieku. Wówczas funkcjonowały jako Lotnicze Warsztaty Nr 1, a ich siedziba mieściła się na Placu Leonarda w Łodzi. Tymczasem w Dęblinie znajdował się samodzielny pododdział Oficerskiej Szkoły Lotniczej. Ostatecznie w latach pięćdziesiątych łódzkie Warsztaty zostały przeniesione na ulicę Dubois.


W 1960 roku Zakłady wyremontowały pierwszy śmigłowiec SM-1. W dalszych latach rozszerzały swoje kompetencje na kolejne wiropłaty przyjmując na początku lat 90. XX w. do remontu Mi-24, a następnie Mi-8, Mi-17 oraz Mi-14. W 1982 roku Lotnicze Zakłady Remontowe Nr 1 stały się Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 1. Natomiast w 2011 przejęły majątek gospodarstwa pomocniczego Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 3 w Dęblinie. Trzy lata później weszły w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ).

Hangar lotniczy. Fot. WZL1

75 lat tradycji i zebranego doświadczenia w realizacji obsług, remontów oraz modernizacji samolotów i śmigłowców uczyniły z Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 liczącą się firmę w branży lotniczej oraz jednego z liderów PGZ. Osiągnięte w ostatnich latach przez pracowników i Zarząd sukcesy przyczyniły się do zbudowania stabilnej i mocnej pozycji firmy. Spółka wypracowuje wzrost przychodów ze sprzedaży i zwiększa wartość majątku oraz zysku. Wszystko to pozwala jej realizować nowe inwestycje oraz wdrażać projekty badawczo-rozwojowe. Tylko w ostatnich latach na terenie WZL1 powstało nowoczesne lądowisko dostosowane do pracy w nocy, jeden z najnowocześniejszych w Europie hangarów lotniczych o łącznej powierzchni 5000 m2 i Centrum Produkcji Struktur Kompozytowych działające m.in. w zakresie realizacji programu offsetowego Wisła. Jeszcze w tym roku zakończy się budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego z Centrum Badań Nieniszczących. Spółka stanowi Centrum Serwisowe Śmigłowców Sił Zbrojnych RP i jest zaangażowana w realizację programów narodowych takich jak CSAR ZOP, Wisła, Kruk, Perkoz, Kondor i BSP, a już niebawem będzie serwisować nowe w polskiej armii śmigłowce AW101 Merlin. Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 stawiają na stały i zrównoważony rozwój. Liczne inwestycje, wdrażanie w przedsiębiorstwie strategii Lean Management i dbałość Zarządu o najmniejsze szczegóły strategii zarządzania Spółką otwierają przed nią nowe możliwości i pozwalają planować dalsze działania na wiele kolejnych lat.

Próby poligonowe rakiety testowej trójstopniowego suborbitalnego systemu rakietowego do wynoszenia ładunków badawczych.

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A., z siedzibą w Łodzi i oddziałem w Dęblinie, to jeden z liderów wśród spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Przez 75 lat przedsiębiorstwo ściśle związane jest z branżą lotniczą, a od przeszło 60 lat specjalizuje się w obsługach, serwisowaniu i naprawach głównych śmigłowców. Swoje usługi świadczy zarówno dla Lotnictwa Sił Zbrojnych RP, jak i dla zagranicznych partnerów biznesowych. Podstawową i kluczową działalnością WZL1 są naprawy główne, remonty, obsługi i modernizacje śmigłowców Mi-8, Mi-14, Mi-17, Mi-24, silników lotniczych rodziny TW3-117 oraz obsługi samolotów szkolnych, wojskowych i cywilnych. WZL1 zostały również wskazane jako Centrum Wsparcia Eksploatacji (Centrum Serwisowe) Śmigłowców AW 101 Merlin dla Sił Zbrojnych RP.


Źródło: Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc