Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

600 mln USD amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy

Fot. USMC

7 września Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o autoryzowaniu przez prezydenta Joe Bidena kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, który ma wartość dochodzącą do 600 mln USD.

Pierwszy, wrześniowy, pakiet jest zatwierdzony w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative, który obejmuje zakupy sprzętu i usług, a także późniejszą dostawę docelowemu odbiorcy. W jego ramach na Ukrainę mają trafić elementy pozwalające na utrzymanie oraz integrację systemu obrony przeciwlotniczej, amunicja przeznaczone do systemów HIMARS oraz MLRS, amunicję artyleryjską kalibru 105 mm, systemy walki elektronicznej, sprzęt saperski, części zamienne do już dostarczonego sprzętu, a także usługi szkolno-treningowe.

Łącznie, od lutego 2022 roku, amerykańska pomoc wojskowa przekroczyła już 43 mld USD. Dzięki temu możliwe był znaczne przezbrojenie części jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy,  co umożliwiło m.in. zatrzymanie rosyjskiej ofensywy i przejście do działań zaczepno-ofensywnych.

Obok procedury USAI, która zakłada realizację zakupów sprzętu i usług od dostawców, Stany Zjednoczone dostarczają sprzęt wojskowy pochodzący z zapasów magazynowych Departamentu Obrony.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc