Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Zacieśnienie współpracy Rosomak S.A. i Oshkosh Defense

Rosomak S.A. oraz Oshkosh Defense podpisali porozumienie o współpracy w sprawie pojazdów wojskowych. Fot. Rosomak S.A.

28 maja Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. poinformowała, że spółka Rosomak S.A. podpisała porozumienie o współpracy z amerykańską firmą Oshkosh Defense LLC w sprawie pojazdów wojskowych wykorzystywanych w Siłach Zbrojnych RP.

Zgodnie z komunikatem mowa o zapewnieniu polskiemu przemysłowi możliwości produkcji lokalnej, szkoleń oraz obsługi technicznej pojazdów Oshkosh Defense na rynku polskim. Obecnie w zasobach Wojska Polskiego znajduje się niewielka partia (45) pojazdów M-ATV, które zostały przekazane przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w ramach procedury EDA. Ich użytkownikiem są jednostki Wojsk Specjalnych. Dodatkowo współpraca ma zostać rozszerzona o kolejne rodzaje wozów, które trafią do Wojska Polskiego – m.in. ciężarówek stanowiących podwozia dla dywizjonu artylerii rakietowej HIMARS, który został zakupiony w ramach pierwszej fazy programu Homar.

Rosomak S.A. i Oskosh Defense współpracują od 2018 roku, wspierając eksploatację floty pojazdów M-ATV. Rosomak S.A. w 2019 roku został autoryzowanym Preferowanym Usługodawcą Oshkosh, rozwijając regionalne centrum specjalistyczne w zakresie szkoleń, instalacji systemów i usług serwisowych. Uzyskanie statusu Preferowanego Dostawcy Usług Oshkosh Defense jest dużym osiągnięciem, zdobywanym tylko przez czołowych producentów na całym świecie i jest najlepszym potwierdzeniem kompetencji zakładu z Siemianowic Śląskich. Rosomak S.A. został niedawno poinformowany przez NATO Support & Procurement Organisation (NSPA) o zakwalifikowaniu do negocjacji przyszłych kontraktów serwisowych w celu zapewnienia wsparcia technicznego dla flot pojazdów Oshkosh Defense w Polsce i w regionie operacji sił NATO.

Prezes Rosomak S.A. Bartłomiej Smoczyński: Jesteśmy producentem Kołowych Transporterów Opancerzonych Rosomak, które udowodniły swoją wartość oraz jakość przez ponad 15 lat czynnej służby w Siłach Zbrojnych RP, zarówno w ćwiczeniach i manewrach jak i na misjach zagranicznych. Podpisanie Porozumienia z naszym amerykańskim partnerem, firmą Oshkosh Defense, pozwala nam poszerzyć kompetencje oraz portfolio usług serwisowych, również skierowanych dla Armii Stanów Zjednoczonych z czego jesteśmy bardzo dumni. Dotychczasowa owocna współpraca oraz fakt zakwalifikowania Rosomak S.A. jako dostawcy usług serwisowych dla NATO Support & Procurement Organisation pokazały, że gwarantujemy najwyższą jakość usług nie tylko dla Sił Zbrojnych RP ale również dla wojsk sojuszniczych w regionie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Zacieśnienie współpracy Rosomak S.A. i Oshkosh Defense”

  1. Mądry człowiek uczy się na cudzych błędach, normalny na swoich a głupi nigdy, i to ostatnie można powiedzieć o polskich decydentach którzy jak w amoku podpisują kolejne kwity z amerykańskimi koncernami, jednocześnie płacąc przynajmniej podwójnie i skazując się za każdym razem na brak części zamiennych. Ta umowa oznacza jedynie ściągnięcie z Amerykanów odpowiedzialności za serwis i przejęcie pełni odpowiedzialności za niewyprodukowany przez siebie sprzęt na Polaków. Standardowa procedura u "sojuszników", wskutek czego mamy sprawność bojową na poziomie 20-25%. Pogratulować debilom

  2. Panie Jace czyli to co piszesz robi większość NATO, w tym np. Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Dania, Norwegia, Hiszpania, Słowenia, Chorwacja, czechy, Węgry itd.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc