Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejny etap w programie Pegaz

4 września Inspektorat Uzbrojenia poinformował, że do kolejnej fazy postępowania przetargowego dotyczącego zakupu dla Komponentu Wojsk Specjalnych partii samochodów opancerzonych zakwalifikowano czterech potencjalnych oferentów. 

Powyższa lista obejmuje Hutę Stalowa Wola S.A. wraz z Tatra Export s.r.o., H.Cegielski-Poznań S.A. wraz z firmą ArquusThales Polska Sp. z o.o. oraz AMZ Kutno S.A.. Wymienione podmioty mają możliwość złożenia ofert ostatecznych – zapotrzebowanie Komponentu Wojsk Specjalnych opiewa na piętnaście pojazdów z opcją na 90 kolejnych. Postępowanie przetargowe ogłoszono 31 maja 2019 roku, a zgłoszenia podmiotów przyjmowano do 9 października 2019 roku.  

Nowe samochody opancerzone dołączą do obecnie eksploatowanej floty, która obejmuje m.in. 45 egzemplarzy Oshkosh M-ATV (przekazane Polsce przez Stany Zjednoczone w ramach procedury EDA), a także wielozadaniowe samochody AM General HMMWV.  

Wybrana konstrukcja ma pozwalać na bojowe przemieszczanie grup zadaniowych w rejon działania, prowadzić wsparcie ogniowe, dysponować wysoką mobilnością, zapewniać ochronę załogi (w tym przed skutkami wybuchu min oraz IED). Wyposażenie ma obejmować systemy ostrzegania i ochrony, a także radiostacje pozwalające na utrzymanie łączności na różnych szczeblach. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Ministerstwo Obrony Australii
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Kolejny etap w programie Pegaz”

  1. Wymagania jak zwykle kompletnie z sufitu. Po co komu odporność przeciwminowa samochodów mających uczestniczyć w obronie Polski? Rozumiem, w Iraku czy Afganistanie na wojnie krzyżowej przeciwko partyzantom tak, jak najbardziej. Ale do obrony naszych granic przed nacierającym przeciwnikoem to MY będziemy minować a nie przeciwnik.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc