Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ministerstwo Obrony Narodowej kupuje Rosomaki-S i amunicję

14 września, w obecności ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i sekretarza stanu w resorcie obrony Sebastiana Chwałka, Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej zawarł cztery umowy na dostawę sprzętu wojskowego i amunicji z zakładami polskiego przemysłu obronnego należącymi do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.

Pierwszą i największą pod względem wartości, zawarto z Rosomak S.A. z Siemianowic Śląskich. Dotyczy ona dostawy 60 transporterów opancerzonych do przewozu obsług przeciwpancernych zestawów rakietowych Spike-LR, czyli Rosomaków-S. Ma ona wartość 105,5 mln PLN brutto, a dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2021-2022. Podpisali ją prezes zarządu Rosomak S.A. Bartłomiej Smoczyński i szef Szefostwa Techniki Lądowej IU płk Maciej Zając.

Do skompletowania Rosomaków-S zostaną wykorzystane transportery w wersji bazowej, znajdujące się w zasobach Sił Zbrojnych RP (kilka pojazdów zostanie przekazanych przez jednostki liniowe, pozostałe pochodzić będą ze składów sprzętu). Przed przebudową przejdą niezbędne prace serwisowe i dostosowujące do standardu aktualnych serii produkcyjnych. W porównaniu do 27 Rosomaków-S dostarczonych wojsku w latach 2007-2008, obecnie zamówione wozy otrzymają nowocześniejsze, rozbudowane środki łączności, a także w skład ich wyposażenia wejdzie wielozakresowe pokrycie maskujące Berberys. Rosomaki-S zostaną dostarczone w dwóch odmianach: szeregowej i dowódczej, różniących się zestawem środków łączności.

Jeśli chodzi o zamówioną amunicję, to będzie ona przeznaczona do strzelania z 23 i 30 mm armat automatycznych, 122 mm haubicoarmat samobieżnych 2S1 Goździk i 152 mm haubicoarmat samobieżnych wz. 1977 DANA.

Największe zamówienie, złożone w MESKO S.A. ze Skarżyska-Kamiennej, dotyczy dostaw amunicji średniokalibrowej ślepej 23×151 mm (do armat ZU-23-2 i pochodnych) oraz bojowej i ćwiczebnej 30×173 mm do armat Mk 44 Bushmaster II kołowych wozów bojowych Rosomak (z pociskiem wielozadaniowym ze smugaczem i samolikwidatorem MP-T/SD i z pociskiem ćwiczebnym ze smugaczem TP-T). W sumie zostanie zamówionych 174 tysiące naboi za 104,7 mln PLN brutto. Dostawy zaplanowano na lata 2020-2023.

Kolejna pod względem wartości – 75,9 mln PLN brutto – umowa określa warunki dostawy 11 000 kompletów pocisków odłamkowo-burzących O-B ŁZ i O-B ŁP z zapalnikami RGM-2 wraz z ładunkami miotającymi do 152 mm haubicoarmat samobieżnych DANA w latach 2020-2022. Zrealizuje je konsorcjum firm w składzie: MESKO S.A. (lider), ZCh NITRO-CHEM S.A. i ZPS GAMRAT Sp. z o.o.

Ostatnia ma wartość 41,5 mln PLN brutto i opiewa na dostawę 8000 kompletów pocisków odłamkowo-burzących O-B ŁZ z zapalnikami RGM-2 wraz z ładunkami miotającymi do 122 mm haubicoarmat samobieżnych 2S1 Goździk w latach 2020-2022. Jej wykonawcami będą MESKO S.A. i ZCh NITRO-CHEM S.A.

Umowy amunicyjne zostały podpisane przez prezesa zarządu MESKO S.A. Tomasza Stawińskiego i szefa Szefostwa Uzbrojenia IU MON płk Marka Kozłowskiego.

(Andrzej Kiński) Foto: Andrzej Kiński
Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Ministerstwo Obrony Narodowej kupuje Rosomaki-S i amunicję”

  1. Tak trzymać i zamawiać w polskim przemyśle, rozwijać systemy uzbrojenia i własne zaplecze amunicyjne bo to podstawa bezpieczeństwa i niezalezności państwa i wsparcie gospodarki oraz rozwój technologiczny tak potrzebny zbrojeniówce.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc