Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wielka Brytania i Dania współpracują przy wprowadzaniu do służby nowych fregat Royal Navy

Brytyjczycy i Duńczycy połączyli siły w wdrożeniu fregat typu 31 do Royal Navy i we wsparciu eksploatacji obu wariantów fregat. Na zdjęciu ostatnia z duńskich jednostek - Niels Juel. Fot. Tomasz Grotnik

Brytyjska Royal Navy i duńskie Siły Morskie Søværnet zawiązały współpracę w celu ułatwienia wprowadzenia do służby kolejnej generacji brytyjskich fregat typu 31 Inspiration. To ciekawa informacja w kontekście wyboru projektu Arrowhead 140, jako bazy do projektowania Mieczników dla Marynarki Wojennej RP.

Obydwie floty zgodziły się na jeszcze bliższą współpracę, aby zmaksymalizować możliwości konstrukcyjne, szkoleniowe i wreszcie operacyjne fregat typu 31. Royal Navy zamówiła pięć okrętów takich okrętów ogólnego przeznaczenia (General Purpose), które będą pełniły zadania patrolowe na całym świecie. Mają one zastąpić część wysłużonych fregat typu 23 Duke i uzupełnić niedostateczną liczbę droższych fregat typu 26 City. Projekt jednostek typu 31 - znanych również jako typ Inspiration, ponieważ każda z nich wzięła swoją nazwę od okrętu brytyjskiego, którego czyny zapisały się w historii Royal Navy - opiera się na duńskich fregatach Iver Huitfeldt. Trzy takie jednostki sprawdziły się operacyjnie na całym świecie w ciągu ostatniej dekady.

Biorąc pod uwagę bogate doświadczenie Duńczyków w każdym aspekcie budowy okrętów, wprowadzania ich do służby liniowej, eksploatacji i utrzymania, obie marynarki NATO podpisały Porozumienie Wykonawcze typu 31 (Type 31 Implementing Agreement), które będzie :

- wspomagać przemysł stoczniowy obu państw w terminowym i opłacalnym dostarczaniu zdolności do obrony przed ewoluującymi zagrożeniami;

- wspierać wprowadzenie okrętów typu 31 do służby w Royal Navy;

- wspólnie opracowywać doktrynę i wykorzystywać okazje do jej testowania podczas wspólnych szkoleń, ćwiczeń i operacji;

- opracowywać politykę wsparcia technicznego fregat obu typów;

- opracowywać wspólne zadania operacyjne z udziałem jednostek typów 31 i Iver Huitfeldt;

- przyczyniać się do długoterminowego wsparcia duńskiego i brytyjskiego przemysłów obronnych.

Poza obopólnymi korzyściami dla użytkowników jednostek typów 31 i Iver Huitfeldt, umowa wzmocni również strategiczne relacje pomiędzy obiema marynarkami wojennymi oraz ich zdolność do współpracy.

Dowódca Royal Navy wadm. Andrew Burns i kadm Torben Mikkelsen, dowódca Søværnet, złożyli swoje podpisy pod umową podczas dorocznego spotkania szefów europejskich flot CHENS (Chiefs of European Navies Seminar, pol. Seminarium Szefów Europejskich Flot Wojennych), które w tym roku odbyło się w Bukareszcie w Republice Rumunii. W wydarzeniu brał udział m.in. inspektor Marynarki Wojennej wadm. Jarosław Ziemiański.

Admirał Burns powiedział: „W czasach zwiększonego zapotrzebowania na europejskie bezpieczeństwo morskie, podpisanie tej historycznej umowy w trakcie CHENS jest jak najbardziej na miejscu. Umowa ta będzie służyć dalszej dwustronnej współpracy pomiędzy naszymi marynarkami wojennymi, wspieraniu naszych wspólnych interesów oraz wykorzystaniu doświadczenia i potencjału naszych przemysłów stoczniowych". Admirał Mikkelsen dodał: „Dla mnie jest to wielkie uznanie, że jedna z wiodących marynarki wojennych na świecie spogląda w kierunku Danii i naszych fregat”.

Stępka pierwszej jednostki typu 31, HMS Venturer, została położona w nowej hali montażowej Venturer firmy Babcock International Group w Rosyth w zeszłym miesiącu, natomiast okręt znajdzie się w wodzie do końca przyszłego roku.

Wariant eksportowy fregaty typu 31, czyli wspomniany na wstępie Arrowhead 140, został wybrany jako baza do zaprojektowania polskich Mieczników. Zawiązana przez Brytyjczyków i Duńczyków inicjatywa wydaje się być ciekawym sposobem na wymianę doświadczeń, uniknięcie powielania błędów, rozwój okrętów i sposobu ich wykorzystania, jak też - być może - na ograniczenie wydatków związanych z przyszłymi modernizacjami fregat. Nam pozostaje nadzieja, że klub nie zamknął drzwi przed kolejnymi użytkownikami fregat pochodzących od duńskiego protoplasty, oraz że polscy decydenci dostrzegą potencjał tkwiący w takiej kooperacji.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc