Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Węgrzy kupują H225M Caracal

14 grudnia koncern Airbus poinformował o podpisaniu kontraktu z Ministerstwem Obrony Węgier w sprawie zakupu dla sił zbrojnych tego kraju 16 wielozadaniowych śmigłowców transportowych H225M Caracal.

Maszyny mają być wyposażone w moduł HForce, który pozwala na zabranie i wykorzystanie uzbrojenia podwieszanego. Będą to kolejne wiropłaty Airbusa w węgierskich siłach zbrojnych – w czerwcu podpisano kontrakt na dostawy 20 wielozadaniowych H145M. Dodatkowo siły zbrojne tego kraju korzystają także z dwóch odrzutowych samolotów pasażerskich Airbus A319, które są wykorzystywane do lotów VIP oraz transportu personelu.

Węgry zostały dziewiątym klientem na śmigłowce H225M Caracal. Wcześniej maszyny zakupiły Francja, Brazylia, Meksyk, Malezja, Indonezja, Tajlandia. Dodatkowo na swoje pierwsze egzemplarze oczekują Kuwejt i Singapur. Dotychczas flota blisko 90 wiropłatów wylatała ponad 100 tys. godzin, w tym wiele w czasie realnych działań operacyjnych w Afryce, Ameryce Południowej i Centralnej, a także Bliskim Wschodzie czy Afganistanie.

W przypadku Węgier, H225M Caracal zastąpią w linii wielozadaniowe śmigłowce transportowe rodziny Mi-8/17, które obecnie są głównym typem wiropłatów tej klasy. Dostawy H225M mają rozpocząć się w 2023 roku.

(ŁP) Foto: Airbus
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc