Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Udane odpalenie pocisku IAI Gabriel 5 z fregaty Saar 6 [WIDEO]

Moment startu pocisku rakietowego IAI Gabriel 5 z korwety Oz typu Saar 6/Magen. Fot. Ministerstwo Obrony Izraela

21 sierpnia Ministerstwo Obrony Izraela ujawniło przeprowadzenie próby rakietowej, w której po raz pierwszy korweta najnowszego typu Saar 6 wystrzeliła testowo przeciwokrętowy kierowany pocisk rakietowy IAI Gabriel 5 – również najnowszą broń tego typu w izraelskim uzbrojeniu. Test rakietowy zakończył się powodzeniem.

Prócz Ministerstwa Obrony Izraela, które opublikowało krótkie nagranie wideo dokumentujące przebieg rakietowego strzelania, o przeprowadzonym teście donoszą też izraelskie media. Choć nie podano w zasadzie żadnych szczegółów, jak chociażby odległość strzelania. Jak podał Izraelski Korpus Morski, a za nim lokalne media, w strzelaniu wykorzystano korwetę Oz, drugą dostarczoną typu Saar 6, określanych też w Izraelu jako typ Magen od pierwszej jednostki serii. Najwyraźniej odpalenie pocisku typu Gabriel 5 miało na celu potwierdzić poprawność integracji tego uzbrojenia z zamontowanym okrętowym systemem walki, także dostarczonym przez IAI. Upublicznione przez izraelski resort obrony nagranie pokazało, że w roli celu wykorzystano statek, który zatonął po trafieniu.

Przeciwokrętowe pociski IAI Gabriel 5 to najnowsze uzbrojenie tej kategorii w izraelskim uzbrojeniu. Pierwszy raz pokpr Gabirel 5 odpalono z izraelskiego okrętu niemal rok temu. Większość danych taktyczno-technicznych jest spekulatywnych. Gabriel 5 wykorzystuje aktywny radiolokacyjny układ końcowego naprowadzania na cel, jak również nawigację bezwładnościową i satelitarną przez większą część trajektorii. Wiadomo, ze Gabriela 5 wyposażono w dwukierunkową radiolinię do przesyłania aktualizacji danych o współrzędnych celu, zapewne możliwa jest w ten sposób także zmiana celu. Napędem jest silnik turboodrzutowy, zapewniający poddźwiękowa prędkość przelotową (zapewne ok. Ma=0,8–0,9) i duży zasięg lotu. Finlandia, która kupiła Gabriele 5, podaje, że jest to 200 km, choć pogłoski mówią, że wersja izraelska ma zasięg dochodzący do 400 km. Start Gabriela 5 wspomaga przyśpieszacz rakietowy. Ogólny układ kadłuba Gabriela 5 w zasadzie powiela konstrukcję tej klasy pocisków przeciwokrętowych, jak np. Harpoon, Exocet Block IV czy 3M24 Uran. Inne szacunkowe dane Gabriela V to masa startowa w granicach 900–1000 kg i długość kadłuba ok. 4,7 m.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc