Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

IAI integruje system walki na korwetach typu Saar 6 [WIDEO]

Montaż paneli antenowych systemu radiolokacyjnego MF-STAR na korwecie Magen, pierwszej typu Saar 6. Fot. IAI.

Spółka Israel Aerospace Industries poinformowała o postępach prac przy integracji systemu walki na Magen, pierwszej z czterech korwet typu Saar 6.

Umowę na cztery jednostki typu Saar 6 zawarło konsorcjum składające się z holdingu stoczniowego thyssenkrupp Marine Systems i stoczni German Naval Yard Kiel oraz rząd izraelski w maju 2015 roku. Pierwszy okręt serii - Magen - przekazano stronie izraelskiej 11 listopada 2020 roku, drugą korwetę - Oz - 4 maja tego roku. W przypadku tych korwet, strona niemiecka buduje platformy okrętów, zaś ich wyposażanie w system walki odbywa się w Izraelu, w stoczni Israel Shipyards w Hajfie na mocy odrębnej umowy. Dopiero tam okręty zostaną w pełni uzbrojone oraz otrzymają elektronikę „bojową”. Znaczna część elementów systemu walki zarówno sensorów, jak i efektorów jest produkcji lokalnej, stąd decyzja o doposażaniu korwet w Izraelu.

IAI wraz z Administracją Rozwoju Uzbrojenia i Infrastruktury Technicznej (część Ministerstwa Obrony Państwa Izrael) oraz Korpusem Morskim Sił Obronnych Izraela, zakończyły pierwszy etap instalacji na Magen wielofunkcyjnej stacji radiolokacyjnej IAI Elta Systems EL/M-2248 MF-STAR (Magen Adir). W dalszej kolejności firma przystąpi do montażu na jednostce systemu obrony powietrznej Barak MX (Ra'am Adir).

 

Radary MF-STAR posłużą do lokalizowania i klasyfikowania celów powietrznych oraz nawodnych, pomogą też budować zaawansowany i szczegółowy obraz morski dozorowanego obszaru. MF-STAR, jeden z najbardziej zaawansowanych systemów tej klasy na świecie, będzie służył jako „mózg” zintegrowany ze wszystkimi czujnikami nadzoru na każdej z nowych korwet Saar 6. MF-STAR jest również ważnym elementem systemu obrony powietrznej Barak MX.

Stacja MF-STAR wykorzystuje cztery panele antenowe zainstalowane na maszcie okrętu. Są to anteny aktywne AESA z elektronicznie sterowanym fazowanym szykiem antenowym. Zapewniają one 360-stopniowe hemisferyczne pokrycie wokół korwety. Ich wykorzystanie skraca czas reakcji i akwizycję celu oraz zapewnia zaawansowaną zdolność do dokładnego i jednoczesnego śledzenia szerokiego wachlarza obiektów. Po zidentyfikowaniu zagrożenia radar natychmiast dostarcza wszystkie wymagane dane do każdego systemu kontroli, obrony i wsparcia na okręcie, umożliwiając kierującym walką reagowanie na zagrożenie w czasie rzeczywistym.

Barak MX opracowany przez Systems, Missiles and Space Division IAI jest jednym z najnowocześniejszych na świecie system obrony powietrznej, używanym przez siły lądowe i morskie Izraela oraz indyjską marynarkę wojenną i siły powietrzne. Jest on w stanie neutralizować zagrożenie ze strony różnych kategorii powietrznych środków oddziaływania przeciwnika, w tym nowoczesnych samolotów bojowych, śmigłowców, amunicji kierowanej (pocisków manewrujących, przeciwokrętowych itp.), bomb szybujących i wolno spadających, jak też taktycznych pocisków balistycznych.

Do rażenia celu, zależnie od jego rodzaju, można użyć jednego z trzech efektorów – pocisków rakietowych Barak MRAD (krótkiego–średniego zasięgu, do 35 km), LRAD (dalekiego zasięgu, do 70 km) i ER (Extended Range, zasięg do 150 km). Wszystkie rodzaje pocisków mają wspólną bazę konstrukcyjną, podzespoły i części zamienne, jak też narzędzia diagnostyczne. Mogą przy tym zwalczać cele blisko miejsca wystrzelenia. Skalowalność zasięgu oznacza swobodę w tworzeniu parasola przeciwlotniczego w obronie punktowej, obszaru i antybalistycznej.

Pociski rakietowe Barak cechuje wysoka manewrowość połączona ze zdolnością do znoszenia przeciążeń rzędu 50 g, zoptymalizowana głowica bojowa, szybkie namierzanie celu w dowolnych warunkach hydrometeorologicznych przy użyciu aktywnej głowicy radiolokacyjnej i wysoką odporność na elektroniczne środki zakłócające broniącego się celu. Informacje o położeniu przechwytywanego obiektu mogą być aktualizowane przez okrętowy system MF-STAR zintegrowany z Barakiem MX, a dane są przesyłane do pocisku dwukierunkowym łączem radiowym. Możliwe jest przy tym zmiana celu ataku w trakcie lotu. System jest też wielokanałowy. Pociski są odpalane w wyrzutni pionowych, co zapewnia szybką reakcję systemu.

Boaz Levy, prezes i dyrektor generalny IAI, powiedział: Systemy walki i obrony przeciwlotniczej zainstalowane na korwetach Saar 6 stanowią znaczący segment, który jest obecnie integrowany z resztą izraelskiego systemu obrony powietrznej, stanowiąc integralny aspekt ogólnosystemowych rozwiązań morskich IAI. IAI, kolebka systemów izraelskiej marynarki wojennej, z dumą rozpoczyna integrację tych systemów na okrętach rakietowych, w ścisłej współpracy z izraelskim ministerstwem obrony i marynarką wojenną. Wdrożenie najbardziej zaawansowanego na świecie systemu radarowego tego typu, opartego na dziesięcioleciach know-how Elta w zakresie produkcji radarów, jest kamieniem węgielnym dla szerokiej gamy systemów zdolnych do działania jako mnożnik sił dla marynarki wojennej, dla Sił Obronnych i dla Państwa Izrael.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc