Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Debiut bojowy najnowszych izraelskich korwet

Jedna z dwóch biorących udział w ostrzale korwet typu Sa’ar 6 prowadzi ogień z dziobowej armaty. Fot. Siły Obronne Izraela

16 października Siły Obronne Izraela poinformowały, że do działań bojowych przeciwko palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas przystąpiły także Korpus Morski Sił Obronnych Izraela.

W dniu tym korwety Magen i Oz typu Sa'ar 6 operując w bezpośredniej bliskości od wybrzeża Strefy Gazy przeprowadziły ostrzał lądowej infrastruktury Hamasu, którą była najprawdopodobniej fabryka broni, z wykorzystaniem dziobowych armat Leonardo 76/62 mm SR.

Na nagraniu udostępnionym na portalu społecznościowym X, widać jak początkowo ostrzał prowadzony jest ogniem pojedynczym by następnie osiągnąć szybkostrzelność ok. 90 strz./min, zbliżoną do maksymalnej dla armat tego typu (tj. 120 strz./min). Zastanawiająca jest nonszalancja dowódców obu tych okrętów, w kwestii bezpieczeństwa własnych jednostek operujących w tak małej odległości od wrogiego wybrzeża. Widać „przygoda” Hanita (korweta typu Sa’ar 5, zaatakowana pociskiem rakietowym przez libański Hezbollah) została zapomniana.

Korwety typu Sa'ar 6 to najnowsze jednostki pozyskane przez Siły Morskie Izraela. Cztery tego typu okręty zamówiono w Niemczech w styczniu 2015 roku, a ich podstawowym zadaniem ma być m.in. ochrona morskich instalacji naftowych (w 2022 roku libański Hezbollah straszył atakami rakietowymi na te konstrukcje). Ich budowa realizowana była, w należącej do koncernu stoczniowego German Naval Yards Holdings GmbH (GNYH), stoczni w Kilonii. Pod kątem projektowym są to dalecy „kuzyni” niemieckich korwet Klasse 130, ich projekt oparto bowiem na projekcie MEKO 100. W oparciu o ten zakład realizowano także próby morskie. Okręty do Izraela dostarczone zostały bez uzbrojenia i „bojowego” wyposażenia elektronicznego (z wyjątkiem wyposażenia BCI). Jednostkowy koszt zamknął się w kwocie ok. 456 mln EUR, przy czym strona niemiecka pokrywa 1/3 tej wartości w ramach odszkodowań wojennych (co ustalono w trakcie porozumienia luksemburskiego w 1952 roku).

Położenie stępki prototypowego Magena miało miejsce 7 lutego 2018 roku, kadłub zwodowano 12 maja 2019 roku a do służby przyjęto go 11 listopada 2020 roku. W przypadku bliźniaczego Oza daty te prezentują się odpowiednio: luty 2018, 24 sierpień 2019 oraz 4 maj 2021 roku. W aktywnej służbie znajduje się jeszcze trzeci okręt Atzmaut, który banderę z gwiazdą Dawida podniósł 23 kwietnia 2023 roku. Ostatnia jednostka tego typu Nitzachon znajduje się obecnie w ostatniej fazie wyposażania i wejść do służby ma jeszcze w tym roku.

Korwety typu Sa'ar 6 legitymują się wyjątkowo silnym uzbrojeniem ukierunkowanym m.in. na zwalczanie środków napadu powietrznego. W jego skład wchodzi bowiem system Barak LRAD (Long Range Robust Interceptor) z 32 pionowymi wyrzutniami oraz C-Dome (morska odmiana słynnej Żelaznej Kopuły z 40 prowadnicami. Uzbrojenie ofensywne składa się z 16 kontenerów transportowo – startowych dla kierowanych pocisków przeciwokrętowych typu Gabriel-V. Głównym systemem artyleryjskim jest wspomniana już armata Leonardo, którą uzupełniają dwa 25 mm zdalnie sterowane stanowiska ogniowe typu Typhoon. Okręty są w stanie zwalczać również zagrożenie spod wody, wykorzystując przy tym pokładowy śmigłowiec typu Sikorsky SH-60 Seahawk lub dwie potrójne wyrzutnie torped kal. 324 mm. Podstawowym systemem radiolokacyjnym, odpowiedzialnym zarówno za zapewnienie samoświadomości taktycznej jak i naprowadzania uzbrojenia, jest opracowany przez koncern IAI Elta, pracujący w paśmie E/F (2-4 GHz), radar EL/M-2248 MF-STAR. Cztery jego anteny ścianowe zainstalowane zostały na dziobowym i rufowym maszcie (po dwie na każdym). Obronę pasywną zapewniają z kolei najnowsze wyrzutnie celów pozornych Deseaver MK-4.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 comments on “Debiut bojowy najnowszych izraelskich korwet”

  1. Chodzi tutaj o to, iż w czasie tej totalnej wojny, pomiędzy Irańskim Hizbollahem, a IDF'em, w 2006 roku, u bardzo bliskich wybrzeży Libanu, no to ten ówczesny dowódca tej rakietowej korwety IN, SA'AR-5 "Hanit", no to wykazał się wyjątkową nonszalancją, oraz, również, też i całkowitym brakiem ostrożności. No i, z powodu tego, no to system antyrakietowy IAI/Rafael'a BARAK-1, no to WTEDY NIE był WŁĄCZONY!!!! Przez to, no to, po tym ataku przez Hizbollah, tym chińskim pociskiem ląd/woda--woda C-802 (chińska, taka "uboga" kopia US "Harpoon'a"), no to "Hanit" została trafiona, ale absolutnie NIE została zatopiona. Ale, trzech marynarzy izraelskiej marynarki wojennej, no to wtedy zostało zabitych.... Tamtejszy wtedy dowódca "Hanit", no to bardzo wkrótce po tym, no to ZAKOŃCZYŁ tę swoją karierę w armii izraelskiej.... Armia izraelska, no to oczywiście UCZY SIĘ ze swoich błędów. Te obecnie operujące wzdłuż wybrzeża z Gazą, trzy fregaty floty izraelskiej SA'AR-6, no to OCZYWIŚCIE, OBECNIE, no to mają tam one WTEDY ZAWSZE w pełni, w 100%, WŁĄCZONE systemy antyrakietowe IAI BARAK-8/-MX....

  2. Do pana Andrzeja: wojna Hamasu w Gazie, z Izraelem, no to ZA TO wygląda znacznie bardziej konkretnie: ---- obcinanie głów nożami małym izraelskim dzieciom, palenie innych izraelskich dzieci żywcem, oraz walenie wieloma tysiącami rakiet w obiekty cywilne / w domy mieszkalne, też całkowicie cywilne....

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc