Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

7 mld USD na utrzymanie w linii B-2A Spirit

Fot. USAF

2 maja Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu wieloletniej umowy ramowej z korporacją Northrop Grumman w sprawie realizacji usług wsparcia eksploatacji i modernizacji bombowców strategicznych B-2A Spirit.

Majowa umowa ma maksymalną wartość 7 mld USD i ma obowiązywać do maja 2029 roku. Jak wskazuje zamawiający, specjaliści Northrop Grumman (producenta samolotów) mają odpowiadać za realizacje usług modyfikacji wyposażenia, serwisowania i utrzymania odpowiedniego poziomu sprawności, wsparcia logistycznego samolotów oraz sprzętu obsługi naziemnej. Dodatkowo umowa obejmuje, planowe, gruntowne przeglądy strukturalne poszczególnych maszyn. Prace będą prowadzone przede wszystkim w zakładach Northrop Grumman w Palmdale w stanie Kalifornia. Dodatkowo specjaliści producenta mogą realizować je w kilku innych lokalizacjach na terytorium Stanów Zjednoczonych (bazy lotnicze Whiteman, Tinker, Wright Patterson, Edwards oraz Hill).

Majowy kontrakt to najprawdopodobniej ostatni duży projekt pozwalający na utrzymanie w gotowości nielicznej floty bombowców B-2A Spirit. W poprzednich latach Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zawarł osobne umowy z podmiotami odpowiadającymi za wybrane systemy samolotów (korporacja RTX odpowiada za serwis stacji radiolokacyjnych AN/APQ-181 AHFR, a Lockheed Martin za system łączności).

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych dysponują obecnie 20 egzemplarzami bombowców B-2A Spirit. Macierzystą bazą dla większości (poza jednym, który służy do prób i testów w oparciu o ośrodek doświadczalny w Edwards) jest baza lotnicza Whiteman w stanie Missouri (509. Skrzydło Bombowe). W kolejnym dziesięcioleciu B-2A Spirit mają być wycofywane z eksploatacji i zastępowane przez Northrop Grumman B-21A Raider.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc