Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

U 36 wrócił do domu

6 czerwca do Kilonii wszedł okręt podwodny U 36, najnowsza i zarazem ostatnia z pary jednostek typu 212A drugiej serii, który spędził poza wodami macierzystymi pięć miesięcy. W tym czasie U-Boot przebył ponad 8000 mil morskich, z czego 5000 w zanurzeniu. Nazajutrz w macierzystej bazie w pobliskim Eckernförde odbyło się uroczyste powitanie okrętu i jego załogi połączone z konferencją prasową.

U-Boot operował z bazy Haakonsvern w Norwegii, a także wspierał ćwiczenia sił NATO w Zatoce Biskajskiej i kurs FOST (Flag Officer Sea Training) w Wielkiej Brytanii. Działania U 36 na północy Europy były związane m.in. zacieśnieniem współpracy pomiędzy Niemcami i Norwegią po wyborze przez Oslo okrętów typu 212CD (common design), które zastąpią obecnie eksploatowane obecnie jednostki typu 210/Ula – umowa ma objąć cztery okręty. W tym czasie realizowano rotację załogi.

Pod koniec pobytu w Norwegii okręt przy prędkości manewrowej około 1 węzła wszedł na mieliznę w bazie morskiej w Haakonsvern, uszkadzając niegroźnie jeden z rufowych sterów zanurzania. Naprawa trwała dwa dni i została dokonana na miejscu z pomocą nurków Królewskiej Norweskiej Marynarki Wojennej. Wcześniej oceny strat dokonali specjaliści ze stoczni thyssenkrupp Marine Systems – producenta serii – stwierdzając, że nie ma potrzeby transportu okrętu do stoczni w Kilonii. Szkody objęły mniej niż 2% powierzchni płetwy. Po naprawie Organ Nadzoru Środków Pływających Bundeswehry (Aufsichtsbehörde für Wasserfahrzeuge der Bundeswehr) wyraził zgodę na wykonywanie dalszych zadań przez U 36.

Deutsche Marine eksploatuje obecnie sześć okrętów typu 212 dwóch serii. Pierwsza czwórka trafiła do służby w latach 2005-2007, a dwa kolejne w okresie 2015-2016. Obecnie planowane jest zamówienie dwóch w wersji CD, które będą budowane w kooperacji z Norwegią. Podobnie jak Niemcy, także Włosi (obecnie jedyni eksportowi użytkownicy typu 212) planują powiększenie swojej floty z czterech do sześciu jednostek.

(ŁP) Foto: Deutsche Marine
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc