Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Tajlandia stawia na Airbusa

12 lutego, w czasie odbywającego się w Singapurze Międzynarodowego Salonu Lotniczego, koncern Airbus poinformował, że uzyskał kontrakt na sprzedaż sześciu wielozadaniowych śmigłowców H135 do Tajlandii.

Śmigłowce trafią do Sił Powietrznych i będą służyć do szkolenia pilotów wiropłatów wojskowych. Dostawy rozpoczną się w 2021 roku – poza H135 Airbus dostarczy zestaw naziemnych pomocy szkoleniowych. Będą to kolejne maszyny europejskiego koncernu w siłach zbrojnych Tajlandii – wcześniej zakupy objęły wielozadaniowe H225M Caracal, H145M oraz UH-72A Lakota (te ostatnie z amerykańskiej linii montażowej kupione poprzez procedurę FMS).

Obecnie śmigłowce rodziny H135 są eksploatowane do szkolenia pilotów wojskowych w Australii, Niemczech oraz Wielkiej Brytanii. Dodatkowo Airbus nadal walczy o zmianę werdyktu Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych w sprawie programu AHTS – 3 lutego producent złożył protest do GAO odnośnie wyników konkursu. Przypomnijmy, Amerykanie zdecydowali się na ofertę koncernu Leonardo z AW119, który w pokonanym polu zostawił właśnie H135. AHTS zakłada zakup około 130 śmigłowców szkolno-treningowych dla lotnictwa morskiego.

(ŁP) Foto: Crown Copyright
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc