Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

T-54 i T-55 jadą na front? [WIDEO]

Rosjanie wydobyli z magazynów archaiczne T-54 i T-55. Według niektórych analityków, najpierw trafią one do zakładów remontowych, a potem na front... Na zdjęciu widoczny jest czołg T-54B powstały poprzez modernizację czołgów T-54 wzór 1951. Fot. CIT.

21 marca na stronie grupy Conflict Intelligence Team (CIT) opublikowano zdjęcia mające przedstawiać transport kolejowy czołgów T-54 i T-55 na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Czołgi miałyby być transportowane z Dalekiego Wschodu w kierunku zachodnim. Stacją początkową miałoby być miasto Arseniew w Kraju Nadmorskim, w którym znajduje się 1295. Centralna Baza Rezerwy i Magazynowania Czołgów. Jeśli to prawda, to dość prawdopodobną wydaje się być teoria o tym, że czołgi te miałyby trafić na front ukraiński. W nieodległej przeszłości bowiem przechowywane tam czołgi T-62M, po przeglądzie (i remoncie?) oraz modyfikacjach ruszyły na wojnę. Czołgi obydwu typów, T-54 i T-55, były w Arseniewie przechowywane, znane są zdjęcia zmagazynowanych wozów tego typu wykonane w latach 2011-2018. Według materiałów udostępnionych przez CIT, ze zdjęć satelitarnych wynika, że między 12 lipca a 2 października ubiegłego roku magazyny w Arseniewie opuściło co najmniej 191 czołgów. Dotyczy to jednak wyłącznie pojazdów przechowywanych na otwartej przestrzeni, ile opuściło hangary ‒ nie wiadomo. Niewiele czasu po publikacji grupy CIT w Internecie pojawił się film przedstawiający transport leciwych rosyjskich czołgów. Prawdopodobnie chodzi o ten sam lub kolejny transport. Niewykluczone, że czołgi te trafią do jednego z rosyjskich zakładów remontowych, gdzie przejdą przegląd, remont i, być może, doposażenie w nowocześniejsze przyrządy obserwacyjno-celownicze (wraz z obowiązkowym montażem pancerza reaktywnego Kontakt-1!).

Nie byłoby nic dziwnego w tym, że państwo toczące wojnę pełnoskalową sięga po zmagazynowane uzbrojenie. Rosjanie ponoszą na froncie znaczne straty, a Ukraińcy, dzięki własnym i otrzymanym z Zachodu środkom przeciwpancernym, niszczą rosyjskie pojazdy dziesiątkami (choć również Siły Zbrojne Ukrainy tracą ludzi i sprzęt). Rzecz w tym, że mowa o wozach bardzo starych. Projektowanie T-54 rozpoczęto jeszcze w latach II wojny światowej, wg wymagań sformułowanych pod koniec 1943 r., zaś pierwszy prototyp skompletowano w styczniu 1945 r.! Czołg do służby trafił w 1948 r., a więc 75 lat temu (jest to więc czołg konstrukcyjnie starszy, niż wynosi średnia przewidywana długość życia przeciętnego Rosjanina!). T-54B, jakie dostrzeżono na zdjęciach, weszły do produkcji w 1957 r. Nowszy T-55, będący w istocie udoskonalonym i zmodyfikowanym T-54, wszedł do służby w 1958 r. Według niektórych źródeł łączna produkcja czołgów obu typów mogła wynieść nawet niemal 100 000 egzemplarzy, w tym wiele powstało poza ZSRS (również w Polsce). Są to dziś czołgi zupełnie dziś przestarzałe, słabo uzbrojone i opancerzone, bez systemu kierowania ogniem, do tego o bardzo złej (przynajmniej wg zachodnich, nawet niezbyt współczesnych, standardów) ergonomii. Jeżeli rzeczywiście trafią na front, będzie to mogło świadczyć o tym, że Rosjanie z jakiegoś względu wzbraniają się przed rozkonserwowaniem kolejnych T-72 czy innych wozów. Może być również tak, że rosyjskie zapasy uzbrojenia zdatnego do wykorzystania na polu walki są mniejsze, niż zakładano przed wojną.

Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “T-54 i T-55 jadą na front? [WIDEO]”

  1. Armię rosyjską pokonali sami Rosjanie, wszak Rosja to stan umysłu. Tylko w Rosji można było wpaść na pomysł aby większość sprzętu magazynować bez żadnego zabezpieczenia na pierwszej lepszej leśnej polanie. Skończyło się tym że co nowocześniejsze konstrukcje zostały prawie całkowicie okradzione z wyposażenia elektronicznego które poszło na odzysk metali szlachetnych

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc