Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Szkolenie załóg śmigłowców S-70i JW GROM

Fot. st. szer. spec. Anna Wolska

14 marca Jednostka Wojskowa GROM poinformowała o podpisaniu umowy z Polskimi Zakładami Lotniczymi Sp. z o.o. w sprawie realizacji usługi szkolenia symulatorowego dla załóg wielozadaniowych śmigłowców S-70i Black Hawk.

Zgodnie z upublicznionymi informacjami, umowa została zawarta 3 marca i ma wartość 9,2 mln PLN bez VAT. W procedurze udzielenia zamówienia zastosowano negocjacje z wybranym podmiotem, co jest związane z faktem, że wcześniej zamawiający nie uzyskał ofert na realizację usługi w postępowaniu ograniczonym – przypomnijmy, stosowne postępowanie ogłoszono 22 czerwca 2022 roku, jednak zostało unieważnione 11 października. Zawarcie umowy z Polskimi Zakładami Lotniczymi Sp. z o.o. jest związane z faktem, że jest to podmiot dostarczający wiropłaty. Dodatkowo należy do korporacji Lockheed Martin, która w swoich zasobach dysponuje odpowiednim wyposażeniem szkoleniowym.

Obecnie Zespół Lotniczy JW GROM dysponuje czterema wielozadaniowymi śmigłowcami S-70i Black Hawk. W grudniu 2021 roku Inspektorat Uzbrojenia oraz należące do korporacji Lockheed Martin Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. podpisały umowę w sprawie zakupu drugiej transzy obejmującej także cztery S-70i – ich dostawa jest przewidziana do końca października 2024 roku. Obecnie, według nieoficjalnych informacji, prowadzone są negocjacje w sprawie zamówienia kolejnej (trzeciej) transzy – tym razem mowa nawet o szesnastu dodatkowych maszynach, które trafiłyby do Zespołu Lotniczego JW GROM (cztery) oraz do Powietrznej Jednostki Operacji Specjalnych (powstałej na bazie 7. Eskadry Działań Specjalnych). Tym samym, w przypadku drugiej z wymienionych jednostek, doszłoby do zastąpienia obecnie eksploatowanych wielozadaniowych śmigłowców Mil Mi-17.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc