Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Awaryjne lądowanie S-70i. Wsie pozbawione prądu

Jeden z S-70I JW GROM lądował awaryjnie. Fot. Andrzej Kiński

We wtorek 21 września o godzinie 17:00, śmigłowiec należący do Wojsk Specjalnych lądował awaryjnie w Uściu Gorlickim. Przyczyną było zderzenie z napowietrzną linią energetyczną.

Od tygodnia żołnierze JW GROM ćwiczyli operacje lotnicze na terenie powiatów nowosądeckiego i gorlickiego przy użyciu pierwszego ukończonego i „dostosowanego do wymagań sił zbrojnych” śmigłowca S-70i.

Prawdopodobnie nadlatując znad Zalewu Klimkówka załoga śmigłowca ścięła napowietrzną linię energetyczną pomiędzy Kunkową a Uściem Gorlickim (dawniej Ruskim). Załoga postanowiła natychmiast awaryjnie lądować na łące pomiędzy Uściem a okalającymi wieś wzgórzami.

Pracownicy Tauron Dystrybucja poinformowali o zerwanej linii Komendę Powiatową Policji w Gorlicach. Wkrótce po policyjnej grupie dochodzeniowo-śledczej, która wykonała oględziny, pojawiła się Żandarmeria Wojskowa i przedstawiciele Państwowej Komisji Badań Wypadków Lotniczych, którzy przejęli dalsze czynności. Powiadomiona została także prokuratura, ponieważ przyjęto zgłoszenie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Tauron wycenił poniesione straty na około 30 tys. PLN. Wojsko nie komentuje sprawy. Rzecznik prasowy Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie nie odbiera telefonu.

S-70i Black Hawk

Polski rząd zamówił w 2019 roku cztery śmigłowce S-70i, które później zostały poddane modyfikacjom „według wymagań Sił Zbrojnych RP”. Pierwsze zmodyfikowane maszyny dotarły do JW GROM w tym roku.

Niestety, nie wiadomo, do jakich dokładnie modyfikacji doszło. Na zdjęciach widoczna jest obudowa radaru pogodowego i uzbrojenie pokładowe. Oficjalnie MON takich informacji nie udziela.

Centrum Operacyjne MON podkreśla, że „z uwagi na fakt, że szczegóły i kwoty dotyczące ww. pakietów stanowią niejawne części umowy podlegające ustawowej ochronie, nie ma możliwości podania szczegółowych informacji w przedmiotowym zakresie”.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 comments on “Awaryjne lądowanie S-70i. Wsie pozbawione prądu”

  1. Tylko, że to nie są Black Hawki.
    To gołe S70i.
    Kupione z półki, bez offsetu.
    A moglismy miec nowoczesniejsze caracale 🙂

  2. To chyba jakiś żart, że Sławuś tutaj cokolwiek publikuje. Przecież ten gość nawet nie wie którą stroną kula z broni wylatuje. A jego wypociny na interii to była komedia i cyrk.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc