Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Strzelanie kwalifikacyjne systemu MAADS z pociskiem CAMM-ER

Fot. MBDA

MBDA przeprowadziła niedawno udane strzelanie kwalifikacyjne nowego Zaawansowanego Systemu Obrony Powietrznej Średniego Zasięgu MAADS (Medium Advanced Air Defence System) z wykorzystaniem pocisku CAMM-ER. Włoskie Siły Powietrzne będą użytkować MAADS, zastępując system Spada, w ramach obrony powietrznej krótkiego zasięgu (SHORAD) i uzyskując nowe możliwości w zakresie średniego zasięgu.

Próba była ważnym kamieniem milowym, po raz pierwszy przetestowano i zakwalifikowano moduł Centrum Wykrywania (Detection Centre; BMC4I Sirius z rozwiniętym oprogramowaniem), zintegrowany z pociskiem CAMM-ER. W teście wykorzystano bezzałogowy cel powietrzny symulujący atak wrogiego samolotu na wyrzutnię, potwierdzając możliwości obronne i wydajność zarówno pocisku, jak i całego systemu w trybie zintegrowanym.

MBDA jest organem projektowym całego systemu, składającego się z modułu Centrum Wykrywania, w skład którego wchodzą: system MBDA BMC4i (zarządzania walką, dowodzenia, kontroli, łączności, informatyki i wywiadu), radar Kronos Land firmy Leonardo oraz wyrzutnia i pocisk CAMM-ER produkcji MBDA.

Podczas testu Centrum Wykrywania uzyskało informację o BSP w trybie ataku, i przystąpiło do jego identyfikacji oraz klasyfikacji, rozpoznając rodzaj zagrożenia, a następnie określiło rodzaj środków koniecznych do użycia i wydało polecenie udanego startu pocisku CAMM-ER w celu zneutralizowania zagrożenia. Podczas próby zweryfikowano również poprawność działania dwukierunkowej radiolinii do wymiany danych pomiędzy CAMM-ER a MAADS.

Fot. MBDA

Sukces testu kwalifikacyjnego jest wynikiem wspólnej pracy włoskich i brytyjskich zespołów MBDA oraz wsparcia ze strony SEGREDIFESA (Segretariato Generale della Difesa e Direzione Nazionale degli Armamenti, pol. Sekretariat Generalny Ministerstwa Obrony i Dyrekcja Krajowa ds. Uzbrojenia).

CAMM-ER jest pociskiem o zwiększonym zasięgu z rodziny pocisków obrony powietrznej nowej generacji CAMM (Common Anti-air Modular Missile, wspólny modułowy pocisk przeciwlotniczy) opracowanych przez Wielką Brytanię i Włochy. Zastąpi on Aspide w systemach obrony powietrznej włoskich Sił Powietrznych i Sił Lądowych. CAMM-ER jest również zintegrowany z okrętowym systemem Albatros NG w celu optymalizacji zdolności flot w zakresie obrony powietrznej na morzu (Naval Based Air Defence - NBAD).

Pociski CAMM zostały też wytypowane do zestawu rakietowego obrony powietrznej krótkiego zasięgu (ZROP-KZ) Narew, „mała Narew” i uzbrojenia fregat, które powstaną w programie Miecznik.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc