Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze dostawy systemów przeciwlotniczych „mała Narew”

Fot. PGZ S.A.

W celu przyśpieszenia osiągania zdolności bojowych w zakresie zwalczania zagrożeń powietrznych, w tym głównie rakietowych pocisków manewrujących, z końcem września bieżącego roku na wyposażenie Sił Zbrojnych RP zostały wprowadzone pierwsze egzemplarze rakietowego systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu opartego na rakietach CAMM, których producentem jest brytyjska firma MBDA UK.

Dostawy przedmiotowych efektorów wraz z dedykowanymi dla nich wyrzutniami rakiet iLauncher stanowią realizację pierwszego etapu umowy wykonawczej na pozyskanie wstępnych elementów systemu efektora w ramach projektu „mała Narew”. Pierwszymi użytkownikami systemu będą żołnierze 18. Pułku Przeciwlotniczego z Zamościa. Planowany termin dostarczenia drugiego systemu dla dywizjonu z Elbląga, który wchodzi w skład 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego, zostaną natomiast zrealizowane w pierwszej połowie 2023 r.

W skład zestawu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu „mała Narew” wchodzi: zdolna do przerzutu stacja radiolokacyjna Soła, urządzenie kierowania uzbrojeniem Zenit, 3 wyrzutnie iLauncher na podwoziu Jelcz, 2 samochody transportowo-załadowcze na podwoziu tego samego producenta oraz odpowiednia liczba efektorów CAMM, zapewniających wymagane przez Siły Zbrojne RP zdolności operacyjne. Wraz z systemami obrony przeciwlotniczej „mała Narew” w ramach umowy zakontraktowano pakiet szkoleniowy, logistyczny oraz wsparcie wykonawcy w procesie eksploatacji sprzętu wojskowego.

– W kilka miesięcy od podpisania umowy mamy przyjemność przekazywać żołnierzom certyfikaty gotowości do obsługi tego nowoczesnego systemu obrony powietrznej. Dzisiejsza uroczystość to wynik pracy i zaangażowania polskich inżynierów, którzy udowodnili swój kunszt. To także potwierdzenie efektywności polsko-brytyjskiego partnerstwa. Postępy w tym obszarze to dobry prognostyk na przyszłość, gdyż „małą Narew” traktujemy jako wstęp do realizacji programu NAREW, który wprowadzi polski przemysł i wojsko na nowy, wyższy poziom – powiedział Sebastian Chwałek, Prezes Zarządu PGZ S.A.

Zasadniczym zadaniem systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu „mała Narew” będzie zapewnienie osłony wojskom i obiektom w obszarze prowadzonych działań, a także uzupełnienie systemu ognia przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu Wisła na małych wysokościach funkcjonujących w ramach narodowego i sojuszniczego systemu obrony powietrznej.

Wprowadzenie powyższych zestawów na wyposażenie Sił Zbrojnych RP pozwoli w szybkim czasie dokonać rewolucyjnej zmiany w zakresie obrony polskiej przestrzeni powietrznej poprzez wykorzystanie wielokanałowych systemów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu, z których każdy posiada kilkanaście kanałów celowania, co umożliwi zwalczanie wielu celów jednocześnie.

***

Zawarcie umowy wykonawczej na dostawę wstępnych elementów systemu efektora oraz ich integrację z komponentami dostarczanymi przez Siły Zbrojne RP, o wartości ok. 1,65 mld zł brutto, stanowi realizację postanowień umowy ramowej z 7 września 2021 r., zawartej pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a Konsorcjum PGZ-NAREW, podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Przyjęty sposób realizacji zadania przekłada się nie tylko z korzyścią dla harmonogramu prac prowadzonych w ramach projektu Narew, ale stanowi również potwierdzenie celowości wprowadzonych w resorcie obrony narodowej zmian w systemie pozyskiwania sprzętu wojskowego.

Program Narew, którego częścią jest umowa wykonawcza na dostawę wstępnych elementów systemu efektora, jest największym i najbardziej złożonym programem modernizacyjnym w historii Sił Zbrojnych RP, o szacunkowej wartości sięgającej kilkudziesięciu miliardów złotych. Należy podkreślić, że jego głównym wykonawcą są spółki polskiego przemysłu obronnego dla których realizacja tego kontraktu stanowi szansę na ustanowienie nowych oraz rozwinięcie już posiadanych kompetencji w obszarze zaawansowanych systemów uzbrojenia. Okres realizacji oraz wolumen zamówień pozwolą ponadto zapewnić rozwój zdolności podmiotów zaangażowanych w realizację tego programu w całym cyklu życia systemu, tj. na etapach produkcji, dostaw, późniejszego serwisowania oraz modernizacji.
Źródło: Agencja Uzbrojenia.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc