Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Strategiczny okręt podwodny Dreadnought nabiera kształtów

Fot. BAE Systems

16 grudnia korporacja BAE Systems poinformowała, że w jej stoczni w Anglii wykonano pierwszy blok kadłuba mocnego strategicznego okrętu podwodnego z napędem jądrowym HMS Dreadnought, budowanego dla brytyjskiej Royal Navy.

Budowa przyszłego HMS Dreadnought, czyli atomowego podwodnego nosiciela międzykontynentalnych pocisków balistycznych UGM-133 Trident II D5 trwa w stocznia BAE Systems w Barrow-in-Furness w angielskiej Kumbrii. Właśnie ukończono pierwszy blok kadłuba mocnego i przetransportowano go platformą samojezdną do hali Devonshire Dock Hall, w której zostanie wyposażony, a potem zintegrowany z resztą okrętu. Gotowa jednostka zostanie wytoczona z Devonshire Dock Hall i ustawiona na podnośniku, którym będzie zwodowana. Ta wielka hala produkcyjna jest najwyższym budynkiem w Barrow (51 m) i ma długość 260 m, szerokość 58 m i powierzchnię 25 000 metrów kwadratowych. DDH jest drugim co do wielkości krytym kompleksem stoczniowym tego rodzaju w Europie po Dockhalle 2 firmy Meyer Werft w Papenburgu w Republice Federalnej Niemiec.

W Barrow powstaną cztery okręty podwodne typu Dreadnought, które zastąpią jednostki typu Vanguard, będące obecnie w służbie Royal Navy i pełniące patrole odstraszania jądrowego. HMS Dreadnought, pierwszy z nowej floty, ma zostać dostarczony na początku lat 30. Będzie miał 153,6 m długości i stanie się pierwszym okrętem podwodnym Royal Navy z mieszaną załogą, więc został zaprojektowany z oddzielnymi pomieszczeniami dla mężczyzn i kobiet oraz szeregiem innowacji technicznych. W 2016 roku rozpoczęto cięcie stali na potrzeby programu. Od tego czasu wszystkie cztery jednostki otrzymały nazwy: Dreadnought, Valiant, Warspite i King George VI. Wcześniej trzy pierwsze nosiły m.in. słynne brytyjskie pancerniki.

Ich budowa w ramach programu Successor to największy projekt obronny realizowany obecnie w Wielkiej Brytanii, obejmujący nowe poziomy innowacji, technologii i kooperacji przemysłowej. Prace nad pierwszymi dwoma okrętami tej serii - Dreadnoughtem i Valiantem - są zaawansowane w stoczni w Barrow.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc