Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Słowenia jednak kupi Boxery

Słowenia wznowi realizację programu zakupu w Niemczech kołowych transporterów opancerzonych GTK Boxer. Fot. Bundeswehr

28 maja rząd Republiki Słowenii podjął decyzję o rozpoczęciu negocjacji z Organizacją do spraw Współpracy w Zakresie Uzbrojenia (OCCAR) na temat zakupu za jej pośrednictwem kołowych transporterów opancerzonych GTK Boxer. Oznacza to wznowienie programu zawieszonego ponad dwa lata temu.

Decyzja została podjęta na podstawie analiz związanych z przygotowaniem Białej Księgi Obronności, która została opublikowana w ubiegłym roku. Jej wytyczne wskazują na celowość wprowadzenia zintegrowanego podejścia do uzyskiwania zdolności w zakresie obronności. Zgodnie z wynikiem analiz przygotowano ustawę o zapewnieniu finansowania modernizacji Sił Zbrojnych Republiki Słowenii w latach 2021-2026. Wśród przyjętych zadań znalazło się sformowanie Grupy Bojowej Batalionu Średniego, wyposażonej w kołowe transportery opancerzone 8×8. Rozpoczęcie negocjacji z OCCAR bez zbędnej zwłoki możliwe jest za sprawą obowiązującego Średnioterminowego Programu Obronnego Republiki Słowenii na lata 2018-2023, w którym takowe zadanie zapisano już wcześniej.

Ministerstwo Obrony Republiki Słowenii poinformowało o zamiarze nabycia GTK Boxer na początku lutego 2018 r. W tym samym roku otrzymało ono ofertę OCCAR obejmującą zakup 48 Boxerów w odmianie kołowego bojowego wozu piechoty z wieżą z 30 mm armatą szybkostrzelną jako głównym uzbrojeniem. Oferta miała wartość 306 mln EUR. Rozważano zakup dwóch transz pojazdów dla dwóch batalionów (razem 96 wozów). Program zawieszono na początku 2019 r., a wg słoweńskiego resortu obrony powodem była chęć poczekania na wyniki analiz i określenie na ich podstawy drogi, która miałaby być najlepsza dla rozwoju słoweńskich sił zbrojnych, także w kontekście przezbrojenia Grupy Bojowej Batalionu Średniego.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc