Zaloguj

Słowacy opóźnią wybór następców MiGów

20 czerwca premier Słowacji ogłosił, że rząd tego kraju opóźni ogłoszenie dostawcy wielozadaniowych samolotów bojowych, które mają zastąpić obecnie eksploatowane MiGi-29.

Według wcześniejszych deklaracji zakładano, że wybór zostanie dokonany do 29 czerwca. W walce o zamówienie uczestniczą Saab (JAS-39 Gripen) oraz Lockheed Martin (F-16V Viper) – nieoficjalnie wiadomo, że Szwedzi mogą dostarczyć samoloty w ciągu dwóch lat od podpisania kontraktu, natomiast Amerykanie najwcześniej 2022 roku. Do czasu dostaw, Słowacy mają utrzymać w linii flotę dwunastu MiGów-29, których wsparcie logistyczne realizuje strona rosyjska. Umowa na usługi obowiązuje do drugiej połowy 2019 roku, jednak nie jest wykluczone jej wydłużenie w celu utrzymania potencjału operacyjnego.

Obecnie trudno wskazać faworyta. Jeszcze kilka lat temu zakładano, że dostawcą samolotów zostaną Szwedzi i możliwe będzie utworzenie wspólnej jednostki z Republiką Czeską. Obecnie coraz więcej głosów mówi o zacieśnieniu współpracy wojskowej ze Stanami Zjednoczonymi i zakup F-16V Viper – wówczas możliwe byłoby także nawiązanie współpracy z Polską.

W kwietniu Departament Stanu zaaprobował wniosek eksportowy w sprawie sprzedaży do Słowacji czternastu samolotów F-16V Block 70/72, które wraz z pakietem dodatkowym mogłyby kosztować Bratysławę do 2,9 mld dolarów.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc