Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Słowacy opóźnią wybór następców MiGów

20 czerwca premier Słowacji ogłosił, że rząd tego kraju opóźni ogłoszenie dostawcy wielozadaniowych samolotów bojowych, które mają zastąpić obecnie eksploatowane MiGi-29.

Według wcześniejszych deklaracji zakładano, że wybór zostanie dokonany do 29 czerwca. W walce o zamówienie uczestniczą Saab (JAS-39 Gripen) oraz Lockheed Martin (F-16V Viper) – nieoficjalnie wiadomo, że Szwedzi mogą dostarczyć samoloty w ciągu dwóch lat od podpisania kontraktu, natomiast Amerykanie najwcześniej 2022 roku. Do czasu dostaw, Słowacy mają utrzymać w linii flotę dwunastu MiGów-29, których wsparcie logistyczne realizuje strona rosyjska. Umowa na usługi obowiązuje do drugiej połowy 2019 roku, jednak nie jest wykluczone jej wydłużenie w celu utrzymania potencjału operacyjnego.

Obecnie trudno wskazać faworyta. Jeszcze kilka lat temu zakładano, że dostawcą samolotów zostaną Szwedzi i możliwe będzie utworzenie wspólnej jednostki z Republiką Czeską. Obecnie coraz więcej głosów mówi o zacieśnieniu współpracy wojskowej ze Stanami Zjednoczonymi i zakup F-16V Viper – wówczas możliwe byłoby także nawiązanie współpracy z Polską.

W kwietniu Departament Stanu zaaprobował wniosek eksportowy w sprawie sprzedaży do Słowacji czternastu samolotów F-16V Block 70/72, które wraz z pakietem dodatkowym mogłyby kosztować Bratysławę do 2,9 mld dolarów.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc