Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Słowacka zbrojeniówka pomoże Ukrainie przy modernizacji artylerii?

Słowacka grupa ZVS Holding, producent m.in. 155 mm samobieżnej armatohaubicy Eva (na zdjęcia), zaproponował Ukraińcom pomoc w dopracowaniu podobnego systemu 2S22 Bogdana. Fot. KONŠTRUKTA-Defence.

23 listopada w ukraińskich mediach pojawiła się informacja o ofercie, jaką ukraińskiej firmie „Kramatorskij Zawod Wahkogo Werstatobuduwannia” złożyli przedstawiciele słowackiej grupy przemysłowej ZVS Holding, a.s. Ma ona obejmować pomoc w pracach nad 155 mm armatohaubicą samobieżną 2S22 Bogdana z wykorzystaniem już przetestowanych rozwiązań słowackich, a także przy realizacji zupełnie nowych projektów.



Pierwsze informacje o systemie 2S22 Bogdana pojawiły się w lipcu 2018 r. Miałoby to być stosunkowo proste działo samobieżne na podwoziu kołowym, wykorzystujące podwozie ciężarówki KrAZ-63221 w układzie 6×6. Działo ma masę 28 ton, 5-osobową załogę i szybkostrzelność do 6 strz./min. (długotrwała szybkostrzelność wynosić ma 4 strz./min., ładowanie jest ręczne). Zapas przewożonej amunicji to 20 kompletów. Projekt zrealizowano w latach 2015-2018. Od grudnia 2019 r. działo przechodzi testy i jest na ich bazie modyfikowane. Niektóre doniesienia mówią, że konstruktorzy nie są w stanie sobie poradzić sobie z dopracowaniem działa. Stąd pojawiła się propozycja słowacka – zakłady należące do ZVS Holding, zwłaszcza ZTS-Špeciál i KONŠTRUKTA-Defence, dysponują dużym doświadczeniem w zakresie opracowywania i produkcji dział samobieżnych, w tym najbardziej zbliżonego do Bogdany kołowego działa samobieżnego Eva.


Według niektórych komentatorów, złożenie oferty przez słowacki przemysł związane może być z kontraktem na dostawę 152 mm haubicoarmat samobieżnych DANA M2 dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Ma to być wręcz próba zwrócenia na siebie uwagi ukraińskiego Ministerstwa Obrony i… sprzedaży ukraińskim wojskom lądowym własnej Evy zamiast Bogdany. Z drugiej jednak strony, bogate portfolio słowackiej grupy w segmencie artylerii może czynić ją atrakcyjnym partnerem dla mniej doświadczonego przemysłu ukraińskiego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc