Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Singapur deklaruje kontynuację zakupów samolotów F-35 Lightning II

Fot. USAF

29 lutego minister obrony Republiki Singapuru poinformował, że w ramach programu modernizacji lotnictwa wojskowego tego kraju planowana jest kontynuacja zakupów wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35 Lightning II.

Jak wskazał minister Ng Eng Hen, obok wersji skróconego startu i pionowego lądowania F-35B, w ramach trzeciej transzy zakupów planowane jest zamówienie ośmiu w wersji klasycznej F-35A. Szczegóły zostaną upublicznione w momencie zatwierdzenia zapytania ofertowego przez Departament Stanu. Według szacunków, dostawy samolotów mogą zostać zrealizowane około 2030 roku – pokazuje to jaką liczbą zamówień dysponuje już obecnie program.

W przypadku Singapuru, pierwsze cztery F-35B Lightning II mają zostać dostarczone około 2026 roku. Osiem kolejnych, należących do drugiej transzy, trafi do użytkownika w 2028 roku. W kolejnych latach planowana jest kontynuacja zakupów – zgodnie z planami Singapur chce zastąpić obecnie posiadane samoloty F-16C/D Fighting Falcon właśnie przez F-35A/B Lightning II. Ich uzupełnieniem będą wielozadaniowe Boeing F-15SG Strike Eagle.

Obecnie na obszarze Azji dalekowschodniej samoloty rodziny F-35 Lightning II zostały zakupione przez trzy państwa – Republikę Korei, Japonię oraz Singapur. Ze względów politycznych trudno, aby w najbliższej przyszłości powyższa lista została rozszerzona o kolejne. W ostatnich latach władze amerykańskie nie zatwierdziły sprzedaży samolotów do Tajlandii.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc