Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Serwis symulatora H135 LPR

Fot. Łukasz Pacholski

3 stycznia Lotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało podpisaniu umowy z CAE GmbH Defence & Security w sprawie realizacji usługi wsparcia technicznego dla symulatora lotu przeznaczonego do szkolenia załóg śmigłowców ratowniczych Airbus H135 używanych przez powyższą służbę.

Umowa, o wartości 1,8 mln EUR bez VAT, została zawarta 21 grudnia ubiegłego roku. W zamówieniu zastosowano procedurę negocjacji z wybranym podmiotem bez wcześniejszej publikacji ogłoszenia, co miało związek z faktem, że CAE GmbH wyprodukował powyższe urządzenie i dostarczył je do LPR w 2009 roku. Z tego powodu producent, już w czerwcu 2022 roku, zadeklarował, że nie zamierza wyrażać zgody na ujawnienie własności intelektualnej stronom trzecim. Symulator jest elementem programu kształcenia pilotów H135 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, poza nim do nauki wykorzystywane są także dwa śmigłowce Robinson R44 Raven II.

Obecnie LPR dysponuje 27 egzemplarzami Airbus H135, które w kwietniu 2022 roku przekroczyły nalot 100 tys. godzin. Ich dostawy zapoczątkowano w 2009 roku. Maszyny stacjonują w 22 bazach rozsianych na terenie kraju. Być może w bieżącym roku Ministerstwo Zdrowia uruchomi proces zakupu kolejnych wiropłatów – w 2021 roku planowano zamówić około ośmiu nowych śmigłowców ratowniczych, jednak plany zostały wówczas zarzucone. W 2022 roku resort zdrowia nie ogłosił żadnego zamówienia, ani nie informował o planach.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc