Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

100 tys. nalotu śmigłowców Airbus H135 w barwach LPR

Flota 27 śmigłowców Airbus H135 należąca do Lotniczego Pogotowia Ratowniczego wylatała ponad 100 tys. godzin. Fot. Łukasz Pacholski

15 kwietnia Lotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że flota 27 śmigłowców ratowniczych Airbus H135 należących do powyższej służby, przekroczyła granicę 100 tys. godzin spędzonych w powietrzu.


Powyższe wydarzenie było związane z misją śmigłowca, który wykonywał lot z Łodzi do Skierniewic 13 marca bieżącego roku. Pierwsze H135 trafiły do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w 2009 roku – w ramach I transzy zakupiono 23 egzemplarze, a kolejne cztery dokupiono (w ramach postępowania przetargowego) w 2016 roku. Dzięki temu udało się całkowicie wycofać z eksploatacji dotychczas używane śmigłowce Mil Mi-2+, a także uzyskano niezbędną rezerwę sprzętową. Co należy podkreślić, w ciągu lat eksploatacji nie doszło w Polsce do żadnego incydentu, który skutkowałby utratą któregoś z H135.

Obecnie na terenie kraju znajdują się 22 bazy LPR, w których stacjonują śmigłowce H135 wykorzystywane do transportu poszkodowanych. Aby utrzymać potencjał, a także prowadzić systematyczną rozbudowę Ministerstwo Zdrowia planowało rozbudowę floty śmigłowców ratowniczych – plany w 2021 roku zakładały zamówienie około ośmiu wiropłatów. Niestety z niewyjaśnionych przyczyn przetarg nie został ogłoszony, a w bieżącym roku zakup kolejnych wiropłatów nie został ujęty w planach inwestycyjnych resortu zdrowia.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc