Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Serbowie wycofali samoloty MiG-21

Serbowie wycofali z eksploatacji samoloty bojowe MiG-21. Fot. Ministerstwo Obrony Serbii

21 maja na terenie Bazy Lotniczej Batajnica w pobliżu stolicy Serbii odbyła się uroczystość wycofania z eksploatacji w Siłach Powietrznych tego kraju odrzutowych samolotów bojowych MiG-21. Tym samym zakończyła się historia, która trwała 59 lat.


Pierwsze samoloty MiG-21 trafiły do ówczesnej Jugosławii w 1962 roku. Łącznie do 1986 roku Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich dostarczył 261 egzemplarzy. Po rozpadzie państwa, większość nadających się do eksploatacji trafiło na terytorium Serbii i Czarnogóry - brały intensywny udział w wojnie domowej w latach 90. XX wieku. W jej trakcie utracono około 45 egzemplarzy (większość w czasie ataków lotniczych wykonywanych przez państwa NATO). Ostatecznie po zakończeniu działań wojennych w strukturach lotnictwa znalazło się 31 maszyn. Ostatni MiG-21 (MiG-21UM) został utracony w katastrofie 25 września ubiegłego roku. Zginęło wówczas dwóch pilotów. Był to jedyny egzemplarz dwumiejscowy pozostający wówczas w linii.

Obecnie w Serbii toczy się dyskusja dotycząca modernizacji lotnictwa wojskowego. Jego trzonem na najbliższe lata pozostaną myśliwce MiG-29 dostarczane przez Rosję i Białoruś, a uzupełnieniem są samoloty szturmowe SOKO J-22. W ubiegłym roku pojawiły się pierwsze informacje dotyczące sondowania przez Serbów możliwości zakupu samolotów bojowych produkcji amerykańskiej. Według dostępnych informacji, władze w Belgradzie są zainteresowane zamówieniem niewielkiej partii samolotów Boeing T-7 Red Hawk w konfiguracji szkolno-bojowej.

Serbia należała do grupy jednych z ostatnich państw Europy eksploatujących samoloty MiG-21. Jeszcze przez kilka lat będą wykorzystywane w Chorwacji oraz Rumunii.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc