Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Katastrofa serbskiego MiG-a-21

25 września w pobliżu granicy z Bośnią i Hercegowiną doszło do katastrofy odrzutowego samolotu szkolno-treningowego MiG-21UM należącego do sił zbrojnych Republiki Serbskiej.  

W katastrofie zginęli obaj piloci znajdujący się na pokładzie maszyny, dodatkowo ranny został cywil, który znajdował się w pobliżu miejsca upadku samolotu. Według komunikatu Ministerstwa Obrony maszyna należąca do 101. Eskadry Myśliwskiej wykonywała rutynowy lot treningowy - załogę stanowili doświadczeni piloci (major, w służbie od 1994 roku oraz kapitan w służbie od 2001 roku). Media lokalne informują, że był to jedyny MiG-21UM znajdujący się w służbie operacyjnej - został dostarczony do (ówczesnej) Jugosławii w 1986 roku i po gruntownym przeglądzie w 2016 roku jego resurs miał pozwalać na bezpieczną eksploatację do 2026 roku. Co ciekawe, w 2018 roku, został uziemiony i przywrócony do lotów w maju tego roku. 

Jak wskazują media lokalne, wrześniowa katastrofa to kolejne wydarzenie, które dotyka lotnictwo wojskowe w ostatnich latach - w marcu 2015 roku siedem osób zginęło w katastrofie śmigłowca Mi-17, w 2017 roku w katastrofie G-4 Super Galeb zginęła dwuosobowa załoga, w 2018 roku zginął pilot samolotu G-4 Super Galeb, a w lipcu 2019 roku dwóch pilotów zostało rannych w wyniku awaryjnego lądowania śmigłowca SA-341H Gazelle. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Ministerstwo Obrony Republiki Serbskiej
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc