Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rumunia odebrała pierwsze eks-norweskie F-16

Fot. Ministerstwo Obrony Norwegii

28 listopada Ministerstwo Obrony Norwegii poinformowało o formalnym dostarczeniu pierwszych trzech wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falcon Rumunii. Tym samym w fazę dostaw wchodzi międzyrządowa umowa obejmująca dostawę 32 egzemplarzy.

Umowa dotycząca zakupu 32 eks-norweskich F-16AM/BM Fighting Falcon została podpisana w listopadzie 2022 roku i miała wartość 388 mln EUR. Maszyny, wycofane z eksploatacji w norweskim lotnictwie wojskowym, pozwolą na sformowanie dwóch eskadr wielozadaniowych samolotów bojowych produkcji zachodniej, które zastąpią obecnie eksploatowane MiG-i-21 LanceR. Zgodnie z dokumentacją, ich resursy mają pozwolić na służbę przez okres minimum dziesięciu lat – powyższy czas ma zostać wykorzystany przez Rumunię do zakupu i wdrożenia do eksploatacji fabrycznie nowych wielozadaniowych samolotów bojowych produkcji zachodniej – rząd jest zainteresowany zamówieniem Lockheed Martin F-35A Lightning II. Przygotowanie F-16 dla nowego właściciela odbywało się w zakładach koncernu Kongsberg w Kjeller.

Rumunia zakupiła początkowo siedemnaście F-16AM/BM Fighting Falcon w Portugalii. Ich dostawy zrealizowano w latach 2016-21. Pozwoliło to na sformowanie jednej eskadry, która obecnie odpowiada za zabezpieczenie przestrzeni powietrznej Rumunii, a także realizację zadań sojuszniczych (m.in. w ramach misji NATO Baltic Air Policing). Norwegia wycofała całą flotę posiadanych F-16, które zostały wystawione na sprzedaż – 32 egzemplarze trafiły do Rumunii, a los pozostałych nie jest do końca przesądzony. Nie można wykluczyć, że niewielka liczba trafi ostatecznie na Ukrainę.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc