Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Robot Markier na kosmodromie Wostocznyj

Kołowy wariant robota Markier na terenie kosmodromu Wostocznyj. Fot. Roskosmos.

14 października Roskosmos zamieścił informację o tym, że wchodząca w jego skład firma NTC Ochrana zintegrowała robota Markier z systemem ochrony kosmodromu Wostocznyj. W ten sposób Markier wspomaga monitoring kosmodromu, tak jego infrastruktury, jak i ochrony samego obiektu.

Oficjalna prezentacja Markiera na Wostocznym 14 października. Fot. Roskosmos.

Wybudowany w minionej dekadzie kosmodrom Wostocznyj na Dalekim Wschodzie Rosji (45 km na północ od miasta Swobodny w obwodzie amurskim) to pierwszy rosyjski cywilny kosmodrom, zarazem jedyny cywilny na terytorium Federacji Rosyjskiej. Powierzchnia Wostocznego mierzy ok. 700 km2. Zabezpieczeniem kosmodromu zajmuje się Nauczno-tiechniczeskij centr Ochrana (NTC Ochrana). We współpracy z firmą NPO Androidnaja Tiechnika (współodpowiedzialnej za rozwój Markiera) NTC Ochrana zintegrowała robota z systemem ochrony kosmodromu. Wśród zadań wypełnianych przez Markiera wymieniono monitoring i ochronę energetycznych linii przesyłowych, systemów łączności kosmodromu, patrolowanie terenu kosmodromu, a także wspieranie obrony antyterrorystycznej obiektu i zabezpieczenia przed rozpoznaniem (szpiegowaniem) za pomocą środków radioelektronicznych, wliczając w to pomoc w zwalczaniu bezzałogowców (zapewne cywilnych komercyjnych).

Transmisja jednej z wizualizacji zobrazowania otoczenia przez czujniki Markiera. Fot. Roskosmos.

Wedle przekazanych informacji Markier wykonuje swoje zadania zarówno w trybie autonomicznym, jak i zdalnym. Nie ujawniono więcej, ale na opublikowanych zdjęciach widać, że chodzi o kołowy egzemplarz Markiera o numerze 004. Robot wyposażono w najwyraźniej nieuzbrojone obrotowe stanowisko z dodatkowymi urządzeniami wykrywania i obserwacji. Krótkie nagranie Markiera opublikował też w swoich mediach społecznościowych dyrektor generalny Roskosmosu Dmitrij Rogozin. Najwyraźniej użycie kołowego Markiera na kosmodromie Wostocznyj to część badań tego robota, sprawdzających jego kolejne zaprojektowane funkcjonalności. Pierwszy raz informację o robocie Markier na kosmodromie Wostocznyj Rogozin zamieścił na swoim koncie w Telegramie jeszcze 7 października. Rogozin pisał wówczas, że robot w trybie autonomicznym i zdalnie sterowanym będzie sprawdzony w autonomicznym patrolowaniu terenu kosmodromu wg wytyczonych tras przejazdu; w wykrywaniu, identyfikacji i zatrzymaniu intruzów naruszających teren kosmodromu (zapewne w ramach zaplanowanych ćwiczeń, chodzi o osoby podgrywające intruzów); przeciwdziałaniu aktom terroryzmu i zwalczaniu bezzałogowców. Wysłanie Markiera do kosmodromu Wostocznyj to zapewne kolejny etap badań rozwojowych tego robota.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc