Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Przygotowania do XIII zmiany PKW Łotwa

Fot. Łukasz Pacholski

25 maja w Braniewie 9. Brygada Kawalerii Pancernej zaprosiła grupę dziennikarzy na pokaz przygotowania żołnierzy jednostki, którzy przechodzą końcowy etap certyfikacji XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Łotwa.

Jak wskazuje dowództwo jednostki, będzie to siódma zmiana wystawiona przez 9. Brygadę Kawalerii Pancernej. Szkolenie zapoczątkowano w grudniu ubiegłego roku, planowano rotacja będzie mieć miejsce na przełomie czerwca i lipca. Żołnierze z Braniewa zastąpią kontyngent wystawiony, przede wszystkim przez 19. Brygadę Zmechanizowaną. Być może jest to ostatnia tura, którą na Łotwę wystawia braniewska jednostka (przynajmniej z czołgami PT-91 Twardy). Ma to związek z planowanym przezbrojeniem w czołgi K2 Black Panther, co zapowiedział wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak.

Fot. Łukasz Pacholski

W trakcie pokazu żołnierze zaprezentowali część zadań – m.in. mowa o ewakuacji medycznej poszkodowanych z użyciem śmigłowca, odkażaniu pojazdów po działaniach w terenie skażonym czy natarcie kompanii czołgów. Dodatkowo, w sposób niezamierzony, obserwatorzy mieli okazję obserwacji praktycznego wykorzystania gąsienicowego wozu zabezpieczenia technicznego WZT-3M.

Fot. Łukasz Pacholski

Rotacja PKW Łotwa liczy około 200 żołnierzy i pracowników wojska, z czego około 70% stanowi personel 9. Brygady Kawalerii Pancernej. Jego trzonem jest kompania czołgów PT-91 Twardy, a do tego grupa ewakuacji medycznej, drużyna dowodzenia, zespół łączności, pluton remontowy i zabezpieczenia oraz narodowy element wsparcia. Na terenie Łotwy Polacy współpracują z innymi żołnierzami międzynarodowej grupy bojowej, którzy pochodzą z Kanady (lider), Albanii, Czarnogóry, Republiki Czeskiej, Hiszpanii, Macedonii Północnej, Słowacji, Słowenii oraz Włoch. Poza czołgami PT-91 Twardy dysponuje ona czołgami Leopard 2 z Hiszpanii oraz bojowymi wozami piechoty. Łącznie liczy ona około 1500 żołnierzy.

Fot. Łukasz Pacholski

Polska, będąca członkiem NATO, współpracuje z sojusznikami w celu budowy parasola bezpieczeństwa w regionie. Obecnie, poza Łotwą, polscy żołnierze stacjonują m.in. w Rumunii (PKW Rumunia), we Włoszech (PKW Irini), Turcji (PKW Turcja) czy operują na wodach oblewających Europę (PKW Kościuszko). Dodatkowo F-16C/D Jastrząb biorą udział w zabezpieczeniu przestrzeni powietrznej Słowacji, w oparciu o bazy krajowe.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc