Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

PKW Orlik 11 na Litwie

30 września polskie Jastrzębie rozpoczęły na Litwie zadania w ramach misji PKW Orlik 11. Fot. Sztab Generalny WP

30 września dowództwo komponentu lotniczego NATO poinformowało, że litewskiej bazie lotniczej w pobliżu miasta Szawle odbyła się uroczystość przekazania odpowiedzialności za ochronę przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich pomiędzy kontyngentami z Republiki Czeskiej i Polski.


Polacy zluzowali kontyngent czeski, który operował z terytorium Litwy od kwietnia bieżącego roku. W ramach misji PKW Orlik 11 na Litwę przebazowano wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-16C/D Jastrząb należące do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Uroczyste pożegnanie polskiego kontyngentu odbyło się 27 września. Zgodnie z postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 14 września, PKW Orlik 11 ma składać się z czterech samolotów F-16C/D Jastrząb oraz do 150 żołnierzy oraz pracowników. PKW ma zgodę na działanie poza granicami kraju do 15 kwietnia 2023 roku – zastępowani przez Polaków Czesi operowali z Litwy przez okres sześciu miesięcy.

Dla polskiego lotnictwa wojskowego to jedenasta tura operacyjna w ramach misji Baltic Air Policing. W latach 2006-2015 odbyło się sześć tur, które wystawiały bazy lotnicze wyposażone w samoloty MiG-29. Od PKW Orlik 7 (w 2017 roku), Polska wystawia F-16C/D Jastrząb. Obecnie misja w krajach bałtyckich składa się dodatkowo z kontyngentów pięciu państw: w Szalwe, poza Polakami, stacjonują także Hiszpanie (EF-18 Hornet) oraz Węgrzy (JAS-39C/D Gripen). W Ämari rozlokowano niemieckie Eurofightery. Z kolei w Malborku stacjonują także włoskie samoloty tego typu.

Poza misją Baltic Air Policing, od 1 września, polskie lotnictwo wojskowe zabezpiecza przestrzeń powietrzną Słowacji, która wycofała z linii myśliwskie MiG-29.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc