Zaloguj
reklama Helikon-Tex

Próby bezzałogowego pojazdu bojowego Wistl

Białoruski Państwowy Urząd Przemysłu Zbrojeniowego

Podczas ćwiczeń wojskowych prowadzonych przez Siły Zbrojne Republiki Białorusi w dniach 14-15 października odbyły się pierwsze próby poligonowe bezzałogowego systemu bojowego Wistl (ang. Whistle, sam pojazd znany był dotąd pod nazwą Berserk), opracowanego przez firmę BSVT – Nowyje tiechnologii.

Pojazd pierwszy raz zaprezentowany został jesienią 2018 r. (w wersji do zwalczania bezzałogowców, uzbrojonej w broń maszynową), a w obecnej konfiguracji wsparcia ogniowego podczas majowej defilady w Mińsku z okazji 75. rocznicy zwycięstwa ZSRS w II wojnie światowej. Prezentowana była także jego wersja przeciwpancerna Bogomoł z czterema wyrzutniami ppk.

System Wistl wykorzystuje pojazd częściowo zdalnie sterowany, a częściowo autonomiczny. W testowanej konfiguracji jest to niewielki, gąsienicowy wóz, na którym zamontowano 18-prowadnicową wyrzutnię 57 mm rakiet niekierowanych S-5. Rakiety te służyć mają do zwalczania celów lekko opancerzonych, nieopancerzonych i siły żywej. System celowniczy pojazdu składa się z głowicy optoelektronicznej Gracz, sprzężonej z systemami sterowania nośnika, integrujący m.in. komputer z elementami sztucznej inteligencji, zdolny do samodzielnego wykrywania celów na dystansie do 3500 m. Komputer ów jest zdolny ponadto do samodzielnego wyznaczenia kierunku strzału, kąta elewacji wyrzutni i innych parametrów. Wistl może być sterowany zdalnie, a wg deklaracji konstruktorów kodowany kanał radiowy jest skutecznie zabezpieczony przed przeciwdziałaniem nieprzyjaciela.

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 comments on “Próby bezzałogowego pojazdu bojowego Wistl”

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem
  • HSW

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc