Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Próby bezzałogowego pojazdu bojowego Wistl

Białoruski Państwowy Urząd Przemysłu Zbrojeniowego

Podczas ćwiczeń wojskowych prowadzonych przez Siły Zbrojne Republiki Białorusi w dniach 14-15 października odbyły się pierwsze próby poligonowe bezzałogowego systemu bojowego Wistl (ang. Whistle, sam pojazd znany był dotąd pod nazwą Berserk), opracowanego przez firmę BSVT – Nowyje tiechnologii.

Pojazd pierwszy raz zaprezentowany został jesienią 2018 r. (w wersji do zwalczania bezzałogowców, uzbrojonej w broń maszynową), a w obecnej konfiguracji wsparcia ogniowego podczas majowej defilady w Mińsku z okazji 75. rocznicy zwycięstwa ZSRS w II wojnie światowej. Prezentowana była także jego wersja przeciwpancerna Bogomoł z czterema wyrzutniami ppk.

System Wistl wykorzystuje pojazd częściowo zdalnie sterowany, a częściowo autonomiczny. W testowanej konfiguracji jest to niewielki, gąsienicowy wóz, na którym zamontowano 18-prowadnicową wyrzutnię 57 mm rakiet niekierowanych S-5. Rakiety te służyć mają do zwalczania celów lekko opancerzonych, nieopancerzonych i siły żywej. System celowniczy pojazdu składa się z głowicy optoelektronicznej Gracz, sprzężonej z systemami sterowania nośnika, integrujący m.in. komputer z elementami sztucznej inteligencji, zdolny do samodzielnego wykrywania celów na dystansie do 3500 m. Komputer ów jest zdolny ponadto do samodzielnego wyznaczenia kierunku strzału, kąta elewacji wyrzutni i innych parametrów. Wistl może być sterowany zdalnie, a wg deklaracji konstruktorów kodowany kanał radiowy jest skutecznie zabezpieczony przed przeciwdziałaniem nieprzyjaciela.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 comments on “Próby bezzałogowego pojazdu bojowego Wistl”

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc